Φιλική νίκη για την «διπρόσωπη» ΑΕΚ

Βρήκε δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε 2-0 την, πρωτοπόρο του πολωνικού πρωταθλήματος, Κορόνα Κίελτσε.

Χωρίς ουσία κύλησε το πρώτο ημίχρονο για τη ΑΕΚ, επί πολωνικού εδάφους, με αντίπαλο την Κορόνα Κίελτσε.  H Ένωση είχε την υπεροχή, πάτησε αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή αλλά δεν «πλήγωσε» τα δίχτυα του Οτσάινα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ανέβασε στροφές με μπροστάρηδες τους Βάργκας και Κρισάντους. Σκόραρε δύο φορές, αφού προηγουμένως (στο 64΄), είχε χάσει και πέναλτι με τον Βάργκας.

Το σκορ άνοιξε στο 70' ο Κρισάντους, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα από σκόρερ έγινε δημιουργός, καθώς τροφοδότησε τον Βάργκας κι αυτός "κρέμασε" τον Οτσάινα γράφοντας το 2-0 για την ΑΕΚ.  Ο άσος από την Βενεζουέλα είχε και δοκάρι στο 82'.

ΑΕΚ: Ανέστης (32’ Μπαρόχα), Βασιλαντωνόπουλος, Αρθο, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Τζεμπούρ.

Στο 2ο ημίχρονο: Μπαρόχα (62’ Βούρας), Σβάρνας, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Σιμόες (70’ Πλατέλλας), Ανάκογλου, Γκάλο, Ζόριτς, Βάργκας, Κρισάντους.

Κορόνα Κίελτσε: Οτσάινα, Κομπρίλ, Κίερτς, Βρενσιένσκι, Κρζελακ, Ζατέφσκι, Ρογκάλα, Σιέρπινα, Ζάγκατς, Άανκουρ, Τρίτκο.