Έσωσε την παρτίδα η Λίβερπουλ, γερό χαστούκι για την Άρσεναλ

Ο Κουτίνιο οδήγησε τους «κόκκινους» σε νικηφόρα πρεμιέρα, ενώ η Άρσεναλ δεν γλίτωσε το… στραπάτσο στο «Emirates».

Με ένα εκπληκτικό γκολ του Κουτίνιο στο 86΄, η Λίβερπουλ κατάφερε να κάμψει με 1-0 την σθεναρή αντίσταση της Στόουκ Σίτι στο «Μπριτάνια», στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, και να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, οι «κόκκινοι» ανέβασαν ρυθμούς στην επανάληψη και πίεσαν για ένα γκολ, το οποίο και κατάφεραν να σημειώσουν στο φινάλε χάρη σε ένα σουτ-«κεραυνό» του Κουτίνιο.

Νωρίτερα, η Άρσεναλ υπέστη ήττα-σοκ με 2-0 από την Γουέστ Χαμ στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα, χάνοντας με το… καλημέρα τρεις βαθμούς στην έδρα της.