Όλα μηδέν στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Κράσνονταρ και έμεινε στο 0-0 απέναντι στους Ρώσους. Εύκολα πέρασε η Ντόρτμουντ από την έδρα της Καμπάλα.

Υποτονικοί παρουσιάστηκαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση με τη ρωσική Κράσνονταρ στην Τούμπα για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.

Μετά από ένα ματς που δεν πρόσφερε πολλές συγκινήσεις, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 86', σε κράτημα του Στράντμπεργκ πάνω στον Μπερμπάτοφ, όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε ο Τζεντρζέτζικ για την Κράσνονταρ, ενώ με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς και ο ΠΑΟΚ, εξαιτίας της αποβολής του Ζάιρο στο 89ο λεπτό.

Πλήγμα για την ομάδα του Τούντορ ήταν ο τραυματισμός του Βίτορ, ο οποίος έγινε αλλαγή στο ημίχρονο και οι πρώτες εκτιμήσεις λένε πως θα χάσει το ματς με τον Παναθηναϊκό.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Βίτορ (46’ Λέοβατς), Κόστα, Μαλεζάς, Ροντρίγκες, Κάτσε, Σάμπο, Πέλκας (72’ Μακ), Ζάιρο, Αθανασιάδης (57’ Μπερμπάτοφ)

Κράσνονταρ: Ντικάν, Στράντμπεργκ, Τζεντρζέτζικ, Γκράνγκβιστ, Καλέσιν, Τορμπίνσκι, Αχμέντοφ (65’ Μαμάγεφ), Λαμπόρντε, Καμπορέ, Ζοαοζίνιο, Σμόλοφ (62’ Άρι).

Στο άλλο ματς του ομίλου, που διεξήχθη νωρίτερα, η Μπορούσια Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα με 3-1 από την έδρα της Καμπάλα. Χατ-τρικ πέτυχε ο Ομπαμεγιάνγκ (31', 38', 72'). Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Ντοντό στην εκπνοή του ματς.