Έχασε αλλά δεν... "χάθηκε" ο Ολυμπιακός

Οι "ερυθρόλευκοι" ηττήθηκαν 1-0 από την Άντερλεχτ, στις Βρυξέλλες,  και πλέον καλούνται να κάνουν την ανατροπή στον επαναληπτικό του Φαλήρου.

Η μάχη στις Βρυξέλλες χάθηκε, όχι όμως και η υπόθεση πρόκρισης για τον Ολυμπιακό, που θα κριθεί στο Φάληρο.

Ροντέο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο στις Βρυξέλλες, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες. «Μοιραίος» για τους Πειραιώτες ο Ιντέγε, που στο 9ο λεπτό σημάδεψε το δοκάρι αντί για την κενή εστία.

Στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος όμως ένα λάθος του Ρομπέρτο του κόστισε την ήττα . Ο Ισπανός έκανε άστοχη έξοδο σε κόρνερ, ο Κάρα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κράτησαν με άνεση το 1-0 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Άντερλεχτ (Μπέσνικ Χάσι): Προτό, Ναγιάρ, Κάρα, Ντεσάχτ, Μπίτνερ (89’ Νόιτινγκ), Ντεφούρ (89' Σουάρες), Μπαντζί, Ντζούρισιτς (74’ Τίλεμανς), Ατσεαμπόνγκ, Πράτ, Οκάκα

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ντα Κόστα, Μποτία, Μαζουακού, Σαλίνο, Ζντιέλαρ (69’ Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Σεμπά (81' Πουλίδο), Ντουρμάζ (84' Τσόρι), Ιντέγε