Με “τριάρα” φιλοδώρησε η ΑΕΚ την Πογκόν

«Κούνησε» τα δίχτυα και στο φιλικό με την Πογκόν η ΑΕΚ . Νίκησε 3-0 με σκόρερ τους Μπακασέτα και Πλατέλλα

Με το απόλυτο 4/4, έκλεισε η ΑΕΚ τον κύκλο των φιλικών αναμετρήσεων στην Πολωνία. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επικράτησε 3-0 και απέναντι στην Πογκόν, στο τελευταίο της ματς πριν επιστρέψει στην Αθήνα.

Καλά στοιχεία για τους κιτρινόμαυρους στο transition στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πρόβλημα στην τελική πάσα. Όλα τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο 45λεπτο, όπου η Ένωση «λύθηκε» επιθετικά.

Ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό, το 2-0 έγραψε στο 75’ ο Μπακασέτας με το πρώτο του γκολ σε φιλικό.  Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με αυτογκόλ (81’), ύστερα από όμορφη προσπάθεια του Πλατέλλα. Ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα για τον Ντίας.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Ανέστης (46’ Μπάρκας), Γκάλο (66’ Μπακάκης), Κολοβέτσιος (84’ Σβάρνας), Τσιγκρίνσκι (66’ Λαμπρόπουλος), Ντίντακ (66’ Ντίας), Γιόχανσον (66’ Τζανετόπουλος), Σιμόες (55’ Γαλανόπουλος), Βάργκας (75’ Ζόριτς), Μάνταλος (55’ Μπακασέτας), Μπαρμπόσα (62’ Πλατέλλας), Αραβίδης (55’ Πέκχαρτ)