Αυτή η ευκαιρία δεν γίνεται να χαθεί… (βίντεο)

Θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί ως η χαμένη ευκαιρία όλων των εποχών, αλλά συν τοις άλλοις έκρινε ένα ευρωπαϊκό τελικό.

Ότι και να πει κανείς δεν είναι δυνατόν να περιγράψει αυτό που έγινε το βράδυ της Κυριακής, στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών U19, ανάμεσα στις εθνικές ομάδες της Γαλλίας και της Ισπανίας.

Ο αγώνας έγινε υπό καταρρακτώδη βροχή και οι Γαλλίδες προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 1-0. Το δράμα για τις Ισπανίδες ξεκίνησε στο 53’ όταν κέρδισαν πέναλτι, αλλά η αρχηγός της ομάδας που το εκτέλεσε το έχασε.

Λίγο αργότερα στο 66’ οι Γαλλίδες έκαναν το 2-0, αλλά οι αντίπαλες τους δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στο 84’ σε 2-1.

Ως που ο αγώνας έφτασε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κι εκεί είχαμε την χαμένη ευκαιρία, που κάλλιστα θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως η χαμένη ευκαιρία όλων των εποχών.

Οι Ισπανίδες πιέζοντας εξαπέλυσαν ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, η τερματοφύλακας της Γαλλίας απόκρουσε μεν, αλλά όχι καλά και η σκόρερ της Ισπανίας πήρε το ριμπάουντ και βρέθηκε να κοντρολάρει τη μπάλα λίγα εκατοστά από την κενή εστία, εντελώς αμαρκάριστη, αλλά…