“Λύτρωση” στο… 95’ για την Αγγλία

Με γκολ του Λαλάνα στα… χασομέρια του αγώνα η Αγγλία νίκησε 1-0 την Σλοβακία, στην Τρνάβα, για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Αυτό που πήγε να της κλέψει ο διαιτητής (λανθασμένα δεν μέτρησε γκολ του Γουόλκοτ στο 90') το πήρε από τον… Λαλάνα! Ο άσσος της Λίβερπουλ με γκολ στο 95’ λύτρωσε την Αγγλία κόντρα στη Σλοβακία (1-0).

Καταλυτικό ρόλο για να πάρουν το τρίποντο τα «Τρία Λιοντάρια», στο ντεμπούτο του Σαμ Αλαρντάις στον πάγκο τους, έπαιξε η αποβολή του Σκρτελ στο 57΄ καθώς πάτησε χωρίς λόγο τον πεσμένο στο χορτάρι Κέιν (στο 23’ τον είχε χτυπήσει ξανά, αυτή τη φορά με αγκωνιά.

Στο άλλο ματς του έκτου ομίλου η Σλοβενία πήρε τον πόντο μέσα στη Λιθουανία (2-2) παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα.

Οι Λιθουανοί π΄ροηγήθηκαν με 2-0 σε ένα… καυτό δίλεπτο, με τους Τσέρνικ (32’) και Σλίβκα (34’) να βρίσκουν δίχτυα. Ωστόσο, οι Σλοβένοι είχαν την απάντησή τους και με τέρματα του Κριν στο 77’ και του Σέζαρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.