Football League: στην πρεμιέρα μίλησε… η έδρα

Μετά από συνεχείς αναβολές το πρωτάθλημα της Football League ξεκίνησε με 4 παιχνίδια στα 3 εκ των οποίων επικράτησαν οι γηπεδούχοι.

Το «εναρκτήριο λάκτισμα» δόθηκε επιτέλους στο δεύτερο τη τάξει επαγγελματικό ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα με 4 αναμετρήσεις που διεξήχθησαν σήμερα.

Ο Απόλλωνας με τέρμα του Αλμπάνη στις καθυστερήσεις επικράτησε με 3-2 της Καλλιθέας στη Ριζούπολη, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον Σταματάκο. Η Καλλιθέα έχασε πέναλτι με τον Μπέλη και είχε δοκάρι στο 2-1, ωστόσο, η «ελαφρά ταξιαρχία» ισοφάρισε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Διαμαντόπουλο και πήρε τη νίκη σχεδόν στην εκπνοή.

Οι ομάδες που υποβιβάστηκαν από τη Super League, Πανθρακικός και Καλλονή μπήκαν με το... αριστερό, καθώς ο Πανθρακικός έχασε 1-2 από τη νεοφώτιστη Σπάρτη (αν και προηγήθηκε), ενώ η Καλλονή ηττήθηκε 0-3 από τον Αχαρναϊκό στο Μενίδι.