Η Γαλλία πήρε το “τρίποντο” κόντρα στη Σουηδία

Οι Άγγλοι διέσυραν τους Σκωτσέζους. Με 8 γκολ φιλοδώρησε η Γερμανία το Σαν Μαρίνο. Επική ανατροπή για την Αρμενία.

Στο Παρίσι, η Γαλλία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 54΄ εναντίον της Σουηδίας, όμως μέσα σε ένα δεκάλεπτο είχε ανατρέψει την κατάσταση. Οι “τρικολόρ” νίκησαν 2-1 στερώντας από τον Γιάκομπ Γιόχανσον μια αξέχαστη βραδιά στο επίσημο ντεμπούτο του με την εθνική Σουηδίας. Ο μέσος της ΑΕΚ αγωνίστηκε σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού.

Πάνω από 40 χρόνια (Μάιος 1975) είχε να κριθεί με διαφορά μεγαλύτερη των δύο γκολ ένα βρετανικό ντέρμπι μεταξύ Αγγλίας και Σκωτίας. Σήμερα, αυτή η παράδοση έσπασε με τα “Τρία Λιοντάρια” να επικρατούν εύκολα 3-0 στο Wembley και να παραμένουν στην κορυφή του 6ου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ 2018.

Σε άλλα ματς, η Πολωνία πέρασε από το Βουκουρέστι με σπουδαίο διπλό (0-3) επί της Ρουμανίας, η Βόρεια Ιρλανδία έκανε επίδειξη δύναμης με 4-0 εναντίον του (μέχρι χθες αήττητου) Αζερμπαϊτζάν, ενώ η Γερμανία “τιμώρησε” με τη γνωστή... 8άρα τους ερασιτέχνες του Σαν Μαρίνο.

Η Αρμενία πήρε τους πρώτους της βαθμούς στον 5ο όμιλο, νικώντας 3-2 το Μαυροβούνιο στο Ερεβάν, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-2 στο ημίχρονο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των σημερινών αναμετρήσεων:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλλία-Σουηδία: 2-1
(57΄ Πογκμπά, 65΄ Παγέτ - 54΄ Φόρσμπεργκ)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Τσεχία-Νορβηγία: 2-1
(11΄ Κρμέντσικ, 47΄ Ζμραλ - 87΄ Κινγκ)

Β.Ιρλανδία-Αζερμπαϊτζάν: 4-0
(27΄ Λάφερτι, 40΄ ΜακΌλεϊ, 67΄ ΜακΛάφλιν, 83΄ Μπραντ)

Σαν Μαρίνο-Γερμανία: 0-8
(7΄ Κεντίρα, 9΄,58΄,76΄ Γκνάμπρι, 32΄,65΄ Χέκτορ, 82΄αυτ. Σιμοντσίνι, 85΄ Φόλαντ)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Αρμενία-Μαυροβούνιο: 3-2
(50΄ Γκριγκοριάν, 74΄ Χαρογιάν, 90+3΄ Γκαζαριάν - 36΄ Κογιάσεβιτς, 38΄ Γιόβετιτς)

Δανία-Καζακστάν: 4-1
(15΄ Κορνέλιους, 36΄πεν., 90+2΄ Ερικσεν, 78΄ Ανκερσεν - 17΄ Σουγιουμπάγεφ)

Ρουμανία-Πολωνία: 0-3
(11΄ Γκροσίτσκι, 82΄πεν., 90+1΄ Λεβαντόφσκι)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Αγγλία-Σκωτία: 3-0
(24΄ Στάριτζ, 50΄ Λαλάνα, 61΄ Κέιχιλ)

Μάλτα-Σλοβενία: 0-1
(47΄ Βέρμπιτς)

Σλοβακία-Λιθουανία: 4-0
(12΄ Νέμετς, 15΄ Κούτσκα, 36΄ Σκρτελ, 86΄ Χάμσικ)

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε στο Stade de France πριν από την έναρξη του αγώνα Γαλλίας-Σουηδίας στη μνήμη των θυμάτων των τρομοκρατικών επιθέσεων στο Παρίσι, πριν από έναν χρόνο.