Στο 90’ γλίτωσε την “γκέλα” η Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Ίσκο έσωσε την… παρτίδα για την “βασίλισσα” μέσα στο Χιχόν,με αντίπαλο την Σπόρτινγκ.

Παρ' ολίγο να πληρώσει πολύ ακριβά ο Ζινεντίν Ζιντάν το rotation που αποφάσισε να κάνει απέναντι σε έναν -θεωρητικά- αδύναμο αντίπαλο.

Ενόψει του αγώνα ρεβάνς με την Μπάγερν, ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης επέλεξε να αφήσει εκτός ενδεκάδας αρκετούς βασικούς παίκτες και βρέθηκε να χάνει 1-0 και 2-1 από τη Σπόρτινγκ στο Χιχόν.

Το σκορ άνοιξε στο 14' για τους γηπεδούχους ο Κοπ, ωστόσο ο Ίσκο απάντησε τρία λεπτά αργότερα για τους "μερένγκες". Πέντε λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Σπόρτινγκ Χιχόν και πάλι, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Βέσγα πήρε προβάδισμα. Ο Μοράτα όμως ήταν εκεί και στο 59' έκανε το 2-2.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Ρεάλ θα αφήσει δύο πολύτιμους βαθμούς στη Χιχόν, ήρθε ο Ίσκο και λύτρωσε τους Μαδριλένους που βρίσκονται στην κορυφή με 6 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Μπαρτσελόνα.