Η Άρσεναλ για 20η φορά στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας (βίντεο)

Ιστορικό επίτευγμα των “κανονιέρηδων” του Αρσέν Βενγκέρ, που πήραν στην παράταση το εισιτήριο της πρόκρισης.

Ένα ιστορικό επίτευγμα πέτυχε η Άρσεναλ, που επικράτησε σήμερα στο Γουέμπλεϊ της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας για 20η φορά, αριθμός-ρεκόρ στην ιστορία της αρχαιότερης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ (ο οποίος οδηγεί τους “κανονιέρηδες” σε τελικό για 8η φορά) βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Αγκουέρο στο 62΄. Ο Νάτσο Μονρεάλ ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με προβολή, ενώ ως το τέλος του κανονικού αγώνα, η Μάντσεστερ Σίτι είχε δύο δοκάρια, σε σουτ του Τουρέ και σε κεφαλιά του Φερναντίνιο.

Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο και στην παράταση η Άρσεναλ φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις.

Χάρη στο γκολ του Αλέξις Σάντσες (101΄) πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι, σε ένα κλασικό λονδρέζικο ντέρμπι.