Champions League: η Παρί Σεν Ζερμέν “σάρωσε” την Μπάγερν

Στις καθυστερήσεις η νίκη της Τσέλσι στη Μαδρίτη. Πεντάρα η Βασιλεία στη Μπενφίκα. «Άλωσε» τη Λισαβόνα η Μπαρτσελόνα. Όλα τα αποτελέσματα.

«Απόλυτο αφεντικό» στο ντέρμπι μεταξύ της Παρί Σεν Ζερμέν και της Μπάγερν Μονάχου, ήταν οι Γάλλοι, οι οποίοι δεν άφησαν περιθώριο στους Βαυαρούς και εξασφάλισαν τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει... επιστρέψει και, μάλιστα, με... άγριες διαθέσεις. Με το... θωρηκτό, Λουκάκου, να σκοράρει δύο φορές η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έκανε επίδειξη δύναμης στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (4-1), που προερχόταν από 5 σερί νίκες στο Champions League.

«Άλωσε» το «Wanda Metropolitano» η Τσέλσι. Παρότι βρέθηκε να χάνει από την Ατλέτικο Μαδρίτης, η πρωταθλήτρια Αγγλίας έφερε τα πάνω κάτω στο δεύτερο μέρος και πήρε μία τεράστια νίκη που την καθιστά το ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση στην φάση των νοκ άουτ αγώνων (2-1).

Εμφατική νίκη επί της Μπενφίκα με 5-0 πέτυχε η Βασιλεία, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 69΄ λόγω αποβολής του Αλμέιδα. Ο Ανδρέας Σάμαρης μπήκε αλλαγή στο 76΄ για τους «Λουζιτανούς».

Τέλος ο Ολυμπιακός το «πάλεψε» στο Τορίνο, αλλά δεν άντεξε και δέχθηκε δυο γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής

1ος ΟΜΙΛΟΣ

• Βασιλεία-Μπενφίκα: 5-0 (2΄ Λανγκ, 20΄,69 Ομπερλίν, 59΄πεν. Φαν Βολφσβίνγκελ, 77΄ Ριβέρος)
  • ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μάντσεστερ Γ.: 1-4 (90΄ Κουτσάεφ - 4΄,27΄ Λουκάκου, 19΄πεν. Μαρσιάλ, 57΄ Μχιταριάν)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

• Παρί Σεν Ζερμέν-Μπάγερν Μ.: 3-0 (2΄ Άλβες, 31΄ Καβάνι, 63΄ Νεϊμάρ)
  • Άντερλεχτ-Σέλτικ: 0-3 (38΄ Γκρίφιθς, 50΄ αυτ. Κάρα, 90΄+3 Σινκλέρ)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

• Ατλέτικο Μ.-Τσέλσι: 1-2 (40΄πεν. Γκριεζμάν - 60΄ Μοράτα, 90΄+4 Μπατσουαγί)
  • Καραμπάχ-Ρόμα: 1-2 (7΄ Μανωλάς, 15΄ Τζέκο - 28΄ Ενρίκε)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

5ος όμιλος

• Σπαρτάκ Μ.-Λίβρπουλ: 1-1 (23΄ Φερνάντο - 31΄ Κουτίνιο)
  • Σεβίλη-Μάριμπορ: 3-0 (27΄, 38΄, 83΄πέναλτι Μπεν Γεντέρ)

6ος όμιλος

• Μάντσεστερ Σ.-Σαχτάρ Ντ.: 2-0 (48' Ντε Μπρόινε, 90' Στέρλινγκ)
  • Νάπολι-Φέγενορντ: 3-1 (7΄Ινσίνιε, 49΄Μέρτενς, 70' Καγεχόν - 68' Τόορνστρα)

7ος όμιλος

• Μονακό­-Πόρτο: 0-3 (31΄, 69' Αμπουμπακάρ, 89' Λαγιούν)
  • Μπεσίκτας-Λειψία: 2-0 (11΄ Μπάμπελ, 43΄ Ταλίσκα)

8ος όμιλος

• ΑΠΟΕΛ-Τότεναμ: 0-3 (39΄, 62', 67΄ Κέιν)
  • Ντόρτμουντ-Ρεάλ Μ.: 1-3 (54' Ομπαμεγιάνγκ-18' Μπέιλ, 49',79' Κριστιάνο Ρονάλντο)