Ούτε η Τσέλσι σταμάτησε τη Μάντσεστερ Σίτι

Νικηφόρα πέρασαν οι «πολίτες» μέσα από το Στάμφορντ Μπρίτζ.

Παρθενική νίκη για τον Πεπ Γκουαρντιόλα επί της Τσέλσι ως προπονητής της Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες» πέρασν με 1-0 και... αέρα πρωταθλητή από το «Στάμφορντ Μπριτζ».

Έτσι, η Σίτ ξανάπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τη συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ, που λίγες ώρες πριν είχε «σκορπίσει» με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας.

Το γκολ που έγραψε την ιστορία στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής σημείωσε ο Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 67ο λεπτό και ήταν εξαιρετικό σε δημιουργία: ο Βέλγος άσος έπαιξε το ένα-δύο με τον Γκαμπριέλ Ζέσους και με εκπληκτικό αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον ανήμπορο Κουρτουά.

Οι «μπλε», που είχαν την ατυχία να χάσουν με τραυματισμό τον Άλβαρο Μοράτα στο 35ο λεπτό, όχι μόνο δεν έβγαλαν αντίδραση αλλά στο 84΄ λίγο έλειψε να δεχθούν το 0-2, όταν το πλασέ του Ζέσους σταμάτησε πάνω στη γραμμή ο Ρούντιγκερ.