Ανέλπιστη νίκη για τον Παναθηναϊκό με εννέα παίκτες

Οι “πράσινοι” πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στη Λάρισα. Τραγικά λάθη από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Σε ματς …απαγορευμένο για καρδιακούς, ο Παναθηναϊκός των εννέα παικτών (70΄ και 78΄ αποβλήθηκαν οι Σιλά και Άλτμαν) επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η “αυλαία” της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Βιγιαφάνιες στο 50΄ με πέναλτι άνοιξε το σκορ, “απάντησε” στο 79΄ ο Περόνε με κεφαλιά, αλλά στο 93΄ ο Χίλιεμαρκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το ματς σημαδεύτηκε από σοβαρά διαιτητικά σφάλματα. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Μολέδο, το οποίο δεν υποδείχθηκε. Στο 90ο λεπτό ο Περόνε πέτυχε γκολ για τη Λάρισα, το οποίο ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μολέδο, Χουλτ, Σιλά, Χίλιεμαρκ, Κουρμπέλης, Λουντ (90΄ Ρέις), Βιγιαφάνιες (82΄ Άλτμαν), Μολίνς (86΄ Μουνιέ).

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Φάρκας, Ζίζιτς, Γουάλας, Μασούρας, Φατιόν, Ντέλετιτς (88΄ Λαγός), Αγκάνοβιτς (69΄ Περόνε), Λεοζίνιο, Ναζλίδης (90΄ Γιαννίτσανης).