Europa League: Ατλέτικο Μαδρίτης – Μαρσέιγ το ζευγάρι του τελικου

Στην παράταση πήραν την πρόκριση οι Μαρσεγιέζοι ενώ οι "ροχιμπλανκος" νίκησαν την Αρσεναλ

Ατλέτικο Μαδρίτης και Μαρσέιγ θα διεκδικήσουν την κούπα στις 16 Μαϊου στο «Stade de Lyon» στη Γαλλία.

Η Μαρσέιγ επιστρέφει σε τελικό μετά από 14 χρόνια. Ο συγκλονιστικός αγώνας επί αυστριακού εδάφους βρήκε νικήτρια την Σάλτσμπουργκ με 2-1 στην παράταση (το 90λεπτο τελείωσε με 2-0 υπέρ των γηπεδούχων), αλλά την πρόκριση πανηγύρισε η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία.

Η Σάλτσμπουργκ «ισοφάρισει» το σκορ του πρώτου αγώνα στο «Βελοντρόμ» με το γκολ του Αμαντού Χαϊνταρα στο 53΄ και το αυτογκόλ του Μπουνα Σαρ στο 65΄.

Το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, όπου η έμπνευση του Γκαρσία να ρίξει στο ματς τον Ρολάντο στο 101΄ αντί του Σανσόν αποδείχθηκε... προφητική. Στο 116΄ από το κόρνερ του Παγέ ο Πορτογάλος αμυντικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τη Μαρσέιγ στον τελικό, όπυ θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι «ροχιμπλάνκος» επιβλήθηκαν με 1-0 της Άρσεναλ στο «Wanda Metropolitano» και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «Εμιρέιτς» εξασφάλισαν το «εισιτήριο»...