Στην παράταση έμαθε την αντίπαλο του ο Ολυμπιακός

Και οι τρεις κυπριακές ομάδες στα πλέι οφ του Europa League. «Επική» ανατροπή από την Ζενίτ της Αγίας Πετρούπολης.

H Μπέρνλι θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα play off του Europa League. Έστω κι αν χρειάστηκαν την παράταση, αφού το εντός έδρας ματς με την Μπασακσεχίρ στην κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0 είχε λήξει και το ματς στην Τουρκία), οι Άγγλοι πήραν την πρόκριση με το τέρμα του Τζακ Κορκ στο 97ο λεπτό.

Και οι τρεις κυπριακές ομάδες θα είναι παρούσες στα play off του Europa League. Η ΑΕΚ Λάρνακας συνέτριψε 5-0 την Στουρμ Γκρατς, ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-1 την Χάποελ Μπερ Σεβά, ενώ ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε 1-0 στην Λευκορωσία από τη Ντιναμό Μπρεστ, αλλά προκρίθηκε χάρη στο 4-0 του πρώτου αγώνα.

Την ανατροπή του... αιώνα έκανε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Νίκησε 8-1 τη Ντιναμό Μινσκ στην παράταση, «έσβησε» το εις βάρος της 4-0 του πρώτου αγώνα και πήρε πανηγυρική πρόκριση στα play off.