Nations League: Διασυρμός της Κροατίας από την Ισπανία

Τη βαρύτερη ήττα στην Ιστορία της γνώρισε η φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Επίδειξη ισχύος από τους Ισπανούς.

Η Ισπανία “ξεγύμνωσε” τη φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Κροατία, την οποία συνέτριψε με το εντυπωσιακό 6-0 στο “”Μαρτίνεθ Βαλέρο” του Έλτσε.

Οι παίκτες του Λοπετέγκι έκαναν “φύλλο και φτερό” την “Χρβάτσκα”, σε μια επίδειξη δύναμης που προκάλεσε αίσθηση στην ποδοσφαιρική Ευρώπη.

Ο Μάρκο Λιβάγια πέρασε αλλαγή στο 71΄ στη θέση του Σαντινί, με τους Ίβηρες να έχουν έξι διαφορετικούς σκόρερ και τους Κροάτες να γνωρίζουν τη βαρύτερη ήττα της Ιστορίας τους σε επίσημο παιχνίδι!

Οι Ισπανοί πέτυχαν τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Σαούλ άνοιξε το σκορ στο 24΄ και στο 36΄ ο Ασένσιο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Τρία λεπτά αργότερα, έγινε το 3-0 με αυτογκόλ του Κάλινιτς.

Στην επανάληψη, ο Ροντρίγκο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 (50΄) και ο Σέρχιο Ράμος στο 57΄ πέτυχε το πέμπτο γκολ για τους Ισπανούς. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Ίσκο στο 70ο λεπτό.