Super League: νίκη στο… ρελαντί για τον ΠΑΟΚ

“Σβηστός” νίκησε τον Απόλλωνα ο “δικέφαλος του βορρά” και παραμένει στην κορυφή…

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατέβαλε την αντίσταση του μαχητικού Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 σε ένα παιχνίδι με περιορισμένη ποιότητα και λίγες αξιόλογες φάσεις.

Το πρώτο γκολ σημείωσε στο 16' ο Χοσέ Μαουρίσιο με δυνατό βολέ και το δεύτερο ο Γκαρός με αυτογκολ στο 90' όταν σε κεφαλιά του Κρέσπο παρενεβλήθη και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον.

Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των έξι οπαδών του ΠΑΟΚ που πριν 19 χρόνια έχασαν την ζωή τους στο τροχαίο των Τεμπών.

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάκχοφ, Ζαμπά (72’ Καρέλης), Πέλκας, Μπίσεσβαρ (87’ Λημνιός), Πρίγιοβιτς (80’ Άκπομ).

Απόλλων Σμύρνης (4-1-4-1): Χουάντερσον, Στάθης, Βαφέας, Τζανετόπουλος, Ναδάλες (68’ Σικαμπάλα), Κοντοές, Μπεντινέλι (58’ Γκίνο), Κονέ, Ντούρσο, Τριάδης (86’ Γκαρός), Μάντζιος.