“Σφαλιάρα” στην Μπάρτσα από την Μπέτις

Για πρώτη φορά μετά από 15 χρόνια η Μπαρτσελόνα δέχτηκε τέσσερα γκολ, σε αγώνα πρωταθλήματος, στο "Καμπ Νου".

“Χορταστική” η πρώτη ήττα της  Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα, παρόντος και του Μέσι. Οι “μπλαουγκράνα” ητήθηκαν με 4-3 από την Μπέτις στο "Καμπ Νου". Ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας της Σεβίλλης , εδώ και 20 χρόνια, καθώς είχε πετύχει το τελευταίο της διπλό το 1998.

Ο Τζούνιορ Φίρπο στο 20ο λεπτό σημείωσε το 0-1, ενώ στο 34' ο Χοακίν διαμόρφωσε το 0-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μέσι με πέναλτι στο 68' έκανε το 1-2, αλλά ο Λο Σέλσο στο 71' αποκατέστησε πάλι την διαφορά των δύο τερμάτων για το 1-3.

Ο Αρτούρο Βιδάλ μείωσε σε 2-3 στο 79ο λεπτό, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή του Ράκιτιτς.

Ο Κανάλες στο 83' άδραξε την ευκαιρία και έγραψε το 2-4, για να μειώσει ο Μέσι στις καθυστερήσεις, σε ένα γκολ που μέτρησε με τη βοήθεια του VAR.