“Ιδανικός αυτόχειρας” η Λίβερπουλ

Δεύτερη διαδοχική γκέλα για τους «κόκκινους» που νιώθουν πλέον την «καυτή ανάσα» της Μάντσεστερ Σίτι, αλλά και της Τότεναμ.

Μετά την «γκέλα» στο «Άνφιλντ» με την Λέστερ (1-1), οι «κόκκινοι» απέτυχαν να περάσουν νικηφόρα από το Λονδίνο, όπου απέσπασαν ισοπαλία από την Γουέστ Χαμ (1-1) και, πλέον, το πρωτάθλημα της Premier League αποκτά τεράστιο ενδιαφέρον.

Δεκατρείς... στροφές πριν το φινάλε η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αποτυγχάνει να εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της, με αποτέλεσμα μετά τα δύο συνεχή αρνητικά αποτελέσματα να βλέπει την Μάντσεστερ Σίτι να πλησιάζει στο -3 και την Τότεναμ στο -5.

Η διαφορά του +7 που είχε η Λίβερπουλ από τους «πολίτες» έπεσε στους 3 μέσα σε δύο αγωνιστικές και, πλέον, όλα παίζονται. Απέναντι στα «σφυριά» ο Μανέ έδωσε το προβάδισμα στο 28΄ στους «κόκκινους», αλλά έξι λεπτά μετά ο Αντόνιο έφερε το ματς στα ίσια. Το σκορ δεν άλλαξε παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων για το γκολ της νίκης στην επανάληψη.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης ημέρας:

Τότεναμ-Νιούκαστλ 1-0  (83΄ Σον)

Μπράιτον-Γουότφορντ 0-0

Μπέρνλι-Σαουθάμπτον 1-1 (90΄+4 πεν. Μπαρνς - 55΄ Ρέντμοντ)

Τσέλσι-Χάντερσφιλντ 5-0  (16΄, 69΄ Ιγκουαΐν, 45΄ πεν., 66΄ Αζάρ, 86΄ Νταβίντ Λουίς)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 2-0 (25΄ πεν. Μιλιβόγεβιτς, 87΄ Σλουπ)

Έβερτον-Γουλβς 1-3 (27΄ Αντρέ Γκόμες - 7΄ πεν. Νέβες, 45΄ Χιμένες, 66΄ Ντεντόνκερ)

Κάρντιφ-Μπόρνμουθ 2-0 (5΄, 46΄ Ριντ)

Λέστερ-Μάντσεστερ Γ. 0-1 (9΄ Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 3-1 (1΄, 44΄, 61΄ Αγουέρο - 11΄ Κοσιενλί)

Γουέστ Χαμ-Λίβερπουλ 1-1  (28΄ Αντόνιο - 22΄ Μανέ)