“Βλέπει” τετράδα ο ΠΑΟΚ

Αγχώθηκαν αλλά νίκησαν οι Θεσσαλονικείς το Λαύριο. Στον δρόμο για την οχτάδα ο Χολαργός. Σώθηκε ο Πανιώνιος.

Ξεκίνησε για ... υγιεινό περίπατο ο ΠΑΟΚ αλλά στην τελευταία περίοδο κινδύνεψε από το αξιόμαχο Λαύριο.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, έκανε σχεδόν τέλειο πρώτο ημίχρονο καθώς  προηγήθηκε με 21 πόντους, με τρομερή ευστοχία τόσο κοντά όσο και μακριά από καλάθι.

Από τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως, έριξε το ρυθμό της στην επίθεση και το Λαύριο, άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους οκτώ πόντους και παρότι ο Παπαθεοδώρου, επέλεξε σε όλη την τέταρτη περίοδο να έχει στον πάγκο, Γκος και Χάτσερ, οι παίκτες του βρήκαν τη λύση, είτε με τον Κονιαρη, είτε με τον Ζάρα, είτε με τον Τζέφερσον και έφτασαν στο τελικό 99-88.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-38, 76-59, 99-88.

Πάει για playoffs ο Χολαργός

Ακόμη ένα βήμα εξασφάλισης της θέσης του στην οκτάδα, που οδηγεί στα πλέι οφ, έκανε ο Χολαργός, ο οποίος υπερασπίστηκε την έδρα του με 73-66, απέναντι στην Κύμη, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 10-11 και «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τους φιλοξενούμενους (5-16).

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-35, 52-47, 73-66

Σώθηκε ο Πανιώνιος

Τεράστιο «διπλό» σωτηρίας για τον Πανιώνιο στη Ρόδο. Οι «κυανέρυθροι» πέρασαν νικηφόρα με 109-106 στην παράταση (91-91κ.α.) από την έδρα του Κολοσσού Ρόδου, «αγκαλιάζοντας» την παραμονή τους (6-17) στην κατηγορία και κρατώντας τους «θαλασσί» στη ζώνη του υποβιβασμού (3-18).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-44, 71-61, 91-91κ.α., 106-109 παρ.