Νίκη… θρίλερ στην παράταση για την ΑΕΚ

Απίστευτο θρίλερ στο Λαύριο και... απόδραση της ΑΕΚ στην παράταση με διπλό.

Λαβωμένη και απογοητευμένη λόγω του αποκλεισμού της από το φάιναλ φορ του Basketball Champions League, η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα... δύσκολα στο Λαύριο και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να «δραπετεύσει» με το «διπλό», 100-94, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής στην Α1. Το τρίποντο του Σαντ-Ροος, στα 29΄΄ πριν τη λήξη της παράτασης έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στην Ένωση, ακολούθησαν 2/2 βολές του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στα 16΄΄, με τον Μπιούφορντ να είναι άστοχος για το Λαύριο έξω από τη γραμμή του τριπόντου στα 10΄΄. Ο Βινς Χάντερ (22π., 6ρ.) μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και η ΑΕΚ έφτασε τις 17 νίκες (39 βαθμοί), κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς την κατάληψη της 2ης θέσης στην κανονική περίοδο. Δεν αγωνίστηκαν οι Θίοντορ, Ξανθόπουλος και Καββαδάς για την Ένωση. Ο Ντορόν Λαμπ με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Λαυρίου που μετρά 6 νίκες - 16 ήττες (28 βαθμούς), τέσσερις στροφές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 42-49, 69-70, 89-89 κ.α., 94-100 παρ.

H ΑΕΚ πρόβαλλε αντίσταση στο αποφασισμένο Λαύριο, με τους Σαντ-Ροος και Χάντερ (12-12, 5'), αλλά ο Μπιούφορντ με προσωπικές ενέργειες έδωσε διαφορά 9 πόντων (26-17, 9') στο Λαύριο. Μετά το 28-20 στο 10ο λεπτό, η ΑΕΚ έδειχνε αδύναμη να επιβάλει το ρυθμό της και στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου (33-24, 12'). Ο νεαρός Δημήτρης Μωραϊτης άλλαξε την εικόνα της ΑΕΚ που πίεσε στην άμυνα και μάζεψε τη διαφορά (35-31, 15'). Τότε «μίλησε» ο αρχηγός των «κιτρινόμαυρων» Ντούσαν Σάκοτα που το πήρε... προσωπικά και έδωσε προβάδισμα, 39-47, στην ΑΕΚ στο 19ο λεπτό. Ο Χαραλαμπόπουλος βρήκε τρόπο να «τρυπήσει» την άμυνα της ΑΕΚ εν συνεχεία και η ΑΕΚ πήγε στο +7 στα αποδυτήρια, 42-49.

«Μάχη» σώμα με σώμα έγινε και στην 3η περίοδο. Το Λαύριο βασίστηκε στον Ντόρον Λαμπ (54-54, 24'), ενώ οι Χάντερ και Σαντ-Ρος απαντούσαν για την ΑΕΚ. Τη... σκυτάλη πήρε ο Γκρίφιν από πλευράς Ένωσης για το 65-70. Οι Νίξον και Ερμείδης με επιμέρους σκορ 4-0 έφεραν το Λαύριο στο -1, 69-70, με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Ντούσαν Σάκοτα και Ντελρόι Τζέιμς έβαλαν την «υπογραφή» τους στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου και στο 71-80. Ο Νίξον όμως βοήθησε το Λαύριο να παραμείνει σε διεκδίκηση νίκης, 81-83. Με το σκορ στο 87-89, ο Τζέιμς αστόχησε σε δίποντο, ο Λαμπ πήρε το φάουλ από τον Τζέιμς, με εναπομείναντα χρόνο 3,9'' για το τέλος και με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 89-89. Ο Λαρεντζάκης αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Αν και το Λαύριο προσπέρασε με 93-91 στο 42ο λεπτό, οι Λαρεντζάκης και Χάντερ έφεραν μπροστά και πάλι την ΑΕΚ (93-95, 43'). Και το τρίποντο του Χάουαρντ Σαντ-Ροος ήταν «μαχαιριά στην καρδιά» για τους γηπεδούχους (94-98), αφού όπως αποδείχτηκε θα οδηγούσε την Ένωση στη νίκη.

Διαιτητές: Σώμος, Παναγιώτου, Παφίλης

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Νίξον 18, Κουζέλογλου 1, Λαμπ 23 (1), Γουίτι 5, Μαστρογιαννόπουλος 2, Μιλόσεβιτς 13 (12 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 6, Ερμείδης 4, Μπιούφορντ 15 (3)

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Γιαννόπουλος 2, Τσαλμπούρης 5 (1), Χάντερ 22, Γκρίφιν 6, Σαντ-Ροος 13 (2), Μωραΐτης 5 (1), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 16 (2), Λατεντζάκης 15 (2), Τζέιμς 14