Πίκρα για την Λίβερπουλ, πρωτάθλημα για την Μάντσεστερ Σίτι

"Ναυάγησαν" οι ελπίδες της Λίβερπουλ για τον τίτλο της Premier League, αφού το τρόπαιο πήγε στα χέρια των "πολιτών".

Το... θρίλερ της κορυφής στο αγγλικό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε χωρίς ανατροπές, με τη Μάντσεστερ Σίτι να κάνει το... αυτονόητο, επικρατώντας 4-1 εκτός έδρας της Μπράιτον και να κατακτά με 98 βαθμούς τον έκτο τίτλο της, πετυχαίνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία της να υπερασπιστεί το «στέμμα» της. Η αλήθεια ότι ο Πεπ Γκουαρντιόλα αγχώθηκε για λίγο, βλέποντας τον Μάρεϊ να ανοίγει το σκορ στο 27΄ με κοντινή κεφαλιά, την ίδια ώρα που η Λίβερπουλ με γκολ του Μανέ προηγείτο της Γουλβς στο «Άνφιλντ».

Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Κουν Αγουέρο ισοφάρισε και τα πράγματα... πήραν το δρόμο τους. Ο Λαπόρτ με καρφωτή κεφαλιά στο 38΄ έδωσε το προβάδισμα νίκης και τίτλου στη Σίτι, η οποία από κει κι έπειτα κυριάρχησε και έφτασε σε θρίαμβο με τα τέρματα των Μαχρέζ και Γκιντογάν. Με 97 βαθμούς και μόλις μία ήττα μέσα στη σεζόν, η Λίβερπουλ, αν και νίκησε 2-0 τη Γουλβς, δεν κατάφερε ούτε φέτος να κατακτήσει τον πρώτο της τίτλο από το 1990 και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στον τελικό του Champions League.

Η έτερη φιναλίστ του Champions League, Τότεναμ, ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Εβερτον στο Λονδίνο και «σφράγισε» την τέταρτη θέση και το εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, χωρίς να εξαρτάται από το αποτέλεσμα της 1ης Ιουνίου στη Μαδρίτη. Η Άρσεναλ, αντίθετα, παρά τη νίκη με 3-1 επί της Μπέρνλι, έμεινε στην πέμπτη θέση και για να συμμετάσχει στο Champions League της επόμενης περιόδου θα πρέπει να νικήσει την Τσέλσι στο Μπακού, στον τελικό του Europa League. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν βασικός στους «κανονιέρηδες», αλλά τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Κοσιελνί στο 34ο λεπτό.

Με το χειρότερο τρόπο ολοκλήρωσε τη σεζόν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ηττήθηκε στο «Ολντ Τράφορντ» με 2-0 από την υποβιβασμένη Κάρντιφ. Άσχημο φινάλε και για τον Χοσέ Χολέμπας, που αποβλήθηκε στο 49ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα της Γουότφορντ με 4-1 από τη Γουέστ Χαμ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η τελική βαθμολογία της Premier League:

Μπράιτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4

(27΄ Μάρεϊ - 28΄ Αγουέρο, 38΄ Λαπόρτ, 63΄ Μαχρέζ, 72΄ Γκιντογάν)

Μπέρνλι-Άρσεναλ 1-3

(65΄ Μπαρνς - 52΄, 63΄ Ομπαμεγιάνγκ, 90+4΄ Ενκετιάχ)

Κρίσταλ Πάλας-Μπόρνμουθ 5-3

(24΄, 32΄ Μπατσουαγί, 37΄αυτ. Σίμπσον, 65΄ Φαν Άανχολτ, 80΄ Τάουνσεντ - 45΄ Λέρμα, 57΄ Αϊμπ, 73΄ Κινγκ)

Φούλαμ-Νιούκαστλ 0-4

(9΄ Σέλβι, 11΄ Πέρεθ, 61΄ Σαρ, 90΄ Ροντόν)

Τότεναμ-Έβερτον 2-2

(3΄ Ντάιερ, 75΄ Έρικσεν - 69΄ Γουόλκοτ, 72΄ Τοσούν)

Γουότφορντ-Γουέστ Χαμ 1-4

(46΄ Ντεουλοφέου - 15΄, 78΄πεν. Νομπλ, 39΄ Λαντσίνι, 72΄ Αρναούτ

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος και η τελική βαθμολογία:

• Μπράιτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4
  • Μπέρνλι-Άρσεναλ 1-3
  • Κρίσταλ Πάλας-Μπόρνμουθ 5-3
  • Φούλαμ-Νιούκαστλ 0-4
  • Λέστερ-Τσέλσι 0-0
  • Λίβερπουλ-Γουλβς 2-0
  • Μάντσεστερ Γ.-Κάρντιφ 0-2
  • Σαουθάμπτον-Χάντερσφιλντ 1-1