Champions League: “λύγισε” στο Άμστερνταμ ο ΑΠΟΕΛ

Ολοκληρώθηκε το παζλ των ομάδων που θα συμμετάσχουν στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το όνειρο για πρόκριση στους ομίλους του Champions League, έμεινε απατηλό, για τον ΑΠΟΕΛ που ηττήθηκε με 2-0 από την Άγιαξ στο Άμστερνταμ και οι Ολλανδοί πήραν το εισιτήριο για τους ομίλους. Ο Αλβάρες στο 43' άνοιξε το σκορ και ο Τάντιτς στο 80' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μπριζ σημείωσε 2η νίκη απέναντι στην Λιντς και πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους. Ο Βάνακεν έκανε το 1-0 στο 70', αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Κλάους. Στο 81' ο Τράνουερ άφησε τους Αυστριακούς με 10 παίκτες και οχτώ λεπτά αργότερα ο Ντενίς διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Τέλος η Σλάβια Πράγας νίκησε και στον επαναληπτικό των πλέι οφ με 1-0 την Κλουζ και πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Champions League. Ο Μπορίλ στο 66' πέτυχε το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες.

Τα αποτελέσματα των play off του Champions League (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Τρίτη 27.08

• Κράσνονταρ (Ρωσία) - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)               1-2 (0-4)
  • Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)         1-1 (2-2)
  • Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) - Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)   1-1 (0-2)

Τετάρτη 28.08

• Μπριζ (Βέλγιο) - ΛΑΣΚ Λιντς (Αυστρία)                                 2-1 (1-0)
  • Άγιαξ (Ολλανδία) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)                                   2-0 (0-0)
  • Σλάβια Πράγας (Τσεχία) - Κλουζ (Ρουμανία)                       1-0 (1-0)