Δεν αφήνει την κορυφή ο Προμηθέας

Οι Αχαιοί έκαναν τα εύκολα.. δύσκολα αλλά τελικά πήραν τη νίκη κόντρα στη Μακάμπι Ρισόν.

Την τέταρτη διαδοχική νίκη, και πέμπτη συνολικά, στον Α' όμιλό του EuroCup, πανηγύρισε ενώπιον του κοινού του ο Προμηθέας Πατρών. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 88-77 της Μακάμπι Ρισόν, για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους ισραηλινούς στην πέμπτη ήττα τους.

H διάρκεια του Προμηθέα στην παραγωγικότητα στο πρώτο ημίχρονο έκανε εύκολη της ζωή των Αχαιών, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (20-17) και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (43-30).

Ωστόσο, στην επανάληψη η Μακάμπι Ρισόν έβγαλε αντίδραση, βρήκε ρυθμό από τα 6.75, κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -9 (63-54), για να βρεθεί στο 37΄ σε απόσταση αναπνοής (77-74).

Ένα σερί 11-0 της ελληνικής ομάδας (88-74), όμως, έδωσε τέλος στα όνειρα ανατροπής των φιλοξενούμενων.

Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ο Κρις Μπαμπ με 20 πόντους, ενώ από τη Μακάμπι Ρισόν ξεχώρισε ο Άλεξ Χάμιλτον (20π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 10, Μπαμοπ 20 (4), Λίποβι 14 (4), Κασελάκης 10 (1), Κουρουπάκης, Κατσίβελης 3, Φίλερ 13 (2), Ρόμπινσον 2, Μπόγρης 10, Έλις 6, Μπαζίνας.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΡΙΣΟΝ (Γκούντες): Σουίνγκ 9 (1), Μπουρντιγιόν 8 (2), Αριέλ 3 (1), Μπλέιζερ 5 (1), Γουίλιαμς 13, Τίσμαν 3 (1), Ντοβράτ 12 (2), Χάμιλτον 20 (1), Μονρό 4.