ΝΒΑ: “καθάρισε” και πάλι ο Αντετοκούνμπο

Ο Greek Freak, πέτυχε το 19ο σερί double double και οδήγησε τα «Ελάφια» στη δέκατη συνεχόμενη νίκη τους.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο φινάλε του ματς με το Κλίβελαντ το Μιλγουόκι, αλλά ανέλαβε δράση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και τα «Ελάφια» έφτασαν στην 10η συνεχόμενη νίκη τους στο ΝΒΑ.

Οι «Μπακς» επιβλήθηκαν με 119-110 των «Καβαλίερς», σε αγώνα που προηγήθηκαν με 67-47 στο ημίχρονο, αλλά προς το τέλος οι «Ιππότες» πλησίασαν στο -3 και λίγο έλλειψε να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Στα τελευταία τρία λεπτά ο Greek Freak πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 113-108 και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς.

Το ρεκόρ των νικητών έφτασε το 16-3, με τον Giannis να κάνει για 19ο σερί ματς double double με 33 πόντους (3/4 βολές, 12/18 δίποντα, 2/8 τρίποντα) και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμη 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα. Βοήθησαν σημαντικά και οι Χιλ (18 πόντους), Μίντλετον (12 πόντους).

Από το Κλίβελαντ (ρεκόρ 5-14) ο Γκάρλαντ είχε 21 πόντους, ο Οσμάν 20, ο Νανς 18 πόντους.

Στους αγώνες που ολοκληρώθηκαν τα ξημερώματα στο ΝΒΑ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μπρούκλιν-Βοστώνη 112-107

Ντιτρόιτ-Σάρλοτ 107-110

Ορλάντο-Τορόντο 83-90

Κλίβελαντ-Μιλγουόκι 110-119

Νέα Υόρκη-Φιλαδέλφεια 95-101

Ιντιάνα-Ατλάντα 105-104 (παρ.)

Μαϊάμι-Γκόλντεν Στέιτ 122-105

Μέμφις-Γιούτα 94-103