ΑΕΚ-ΠΑΟ: “Κιτρινόμαυρο” το αθηναϊκό ντέρμπι

Η “Ένωση” πανηγύρισε τη νίκη επί των “πράσινων” σε ένα ντέρμπι που θα μείνει αξέχαστο σε όσους το παρακολούθησαν.

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός προσέφεραν μοναδικό θέαμα και συγκινήσεις στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, που ακολούθησε εκείνο της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη.

Η τυπικά γηπεδούχος “Ένωση” εκμεταλλεύτηκε την παρουσία των πολυάριθμων φίλων της στο κλειστό του ΟΑΚΑ κι έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη, με 100-97, υποχρεώνοντας τους “πράσινους” στη δεύτερη φετινή ήττα τους στην Basket League.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έκαναν ένα εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι, όπως μαρτυρά το 63-54 υπέρ της ΑΕΚ στα πρώτα 20 λεπτά.

Οι “κιτρινόμαυροι”, που μέτρησαν 18/32 τρίποντα, σημείωσαν την πρώτη νίκη επί του Παναθηναϊκού σε αγώνα κανονικής διάρκειας ύστερα από 12 χρόνια. Στο 12-2 πια το ρεκόρ της ομάδας του Πιτίνο, στο 10-4 για το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11, Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 9, Γκίκας 13, Σαντ-Ρόος 11, Ρέι 15, Τολιόπουλος 5, Ματσιούλις 7, Γιαννόπουλος 19, Σλότερ 10.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 1, Παπαπέτρου 11, Φρεντέτ 10, Καλάθης 20, Μήτογλου 14, Τόμας 7, Ράις 19, Παππάς, Τζόνσον 5, Μπράουν 2, Γουάιλι 8.