ΑμεΑ: Διπλός “ασημένιος” θρίαμβος για το ελληνικό μπότσια

Το ελληνικό μπότσια πανηγύρισε δύο φορές στο World Boccia Intercontinental Challenger που διεξήχθη στο Ζάγκρεμπ.

Το ελληνικό μπότσια πανηγύρισε δύο φορές στο World Boccia Intercontinental Challenger που διεξήχθη στο Ζάγκρεμπ.

Στην πρώτη διεθνή διοργάνωση του 2022, η Χρυσή Μόρφη Μέτζου κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία BC4 γυναικών, ενώ στο πόντιουμ των νικητών ανέβηκε και ο Νικόλαος Μπουλούκος στην BC1 ανδρών (δεύτερος).

Η Χρυσή Μόρφη Μέτζου, στον τελικό ηττήθηκε 5-1 από την Σάμπο (Ουγγαρία), κατέκτησε ωστόσο το ασημένιο μετάλλιο που αποτελεί και την κορυφαία -έως τώρα- αθλητική στιγμή στην καριέρα της, μαζί με τη συμμετοχή της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016. Να θυμίσουμε ότι η Μέτζου (σ.σ. πρώτη στη φάση των ομίλων με δύο νίκες) έφτασε στον τελικό μετά τη νίκη με 10-0 επί της Αράμπασιτς από την Κροατία.

Τρεις νίκες, σε τέσσερις αγώνες, στον όμιλο που σχηματίστηκε στην κατηγορία BC1 ανδρών, ήταν αρκετές ώστε ο Νικόλαος Μπουλούκος να πανηγυρίσει την κατάκτηση της 2ης θέσης και του ασημένιου μεταλλίου. Ο Μπουλούκος, ο οποίος έχασε την πρώτη θέση από τον Τσέχο Σάιντακ (σ.σ. λόγω της ήττας με 3-2), στον αγώνα του 5ου γύρου, νίκησε 8-1 τον Γιαρεμένκο από το Ισραήλ.