Παραολυμπιακοί Ρίο: Ημέρα προκρίσεων για τους Έλληνες

Με ελληνικό χρώμα οι τελικοί της κολύμβησης και τα ημιτελικά στην μπότσια. Οι επιδόσεις των Ελλήνων σε όλα τα αθλήματα.

Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά των ζευγαριών BC3 του μπότσια πήρε η ελληνική ομάδα. Οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός και Άννα Ντέντα, στον τρίτο αγώνα για τον β` όμιλο, επικράτησαν 5-2 της Πορτογαλίας και με απολογισμό δύο νίκες σε τρεις αγώνες εξασφάλισαν την παρουσία τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα, η οποία να θυμίσουμε πως με την Μαρία Ελένη Κορδαλή αντί της Άννα Ντέντα στη σύνθεσή της είχε πανηγυρίσει το χρυσό μετάλλιο στο Λονδίνο, με εντυπωσιακή εμφάνιση πήρε το πρώτο σετ με σκορ 4-0. Στο δεύτερο σετ, με μόλις... τρεις μπάλες, το κατέκτησε με 1-0, ενώ έχασε το τρίτο αλλά και το τέταρτο σετ με σκορ επίσης 1-0.

Στον ημιτελικό (που ξεκίνησε στις 23:00 ώρα Ελλάδος) αντίπαλός της είναι η Κορέα.

Στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB4 γυναικών και 200μ. ελεύθερο S2 ανδρών, αγωνίζονται οι Χρυσούλα Αντωνιάδου και Αριστείδης Μακροδημήτρης αντίστοιχα.

Η Αντωνιάδου με 2:06.92 ήταν 5η στην δεύτερη προκριματική σειρά, ωστόσο κατάφερε να προκριθεί στον τελικό με την 8η καλύτερη επίδοση. Όσον αφορά στον Μακροδημήτρη ήταν 4ος στην α` προκριματική σειρά με 5:03.56 και με την 6η καλύτερη επίδοση θα δώσει το «παρών» στον αποψινό τελικό.

Το ρεκόρ του Χαράλαμπου Ταϊγανίδη στα 100μ. πρόσθιο SB13 που κρατούσε από το 2005 στην Κομοτηνή, κατέρριψε ο Γεράσιμος Λιγνός. Ο νεαρός αθλητής που μπήκε τελευταία στιγμή στην ελληνική αποστολή, ήταν 5ος στην δεύτερη προκριματική σειρά και πήρε την πρόκριση για τον τελικό με την 7η καλύτερη επίδοση. Ο αθλητής από την Κεφαλονιά που ανήκει στον «Φιλόξενο Ζακύνθου», κάλυψε την απόσταση σε 1:14.25 και συνέτριψε το ρεκόρ του Ταϊγανίδη που ήταν 1:17.26 από τις 10 Δεκεμβρίου 2005.

Την πρόκριση για τον τελικό με πανελλήνιο ρεκόρ, πήρε και ο Γιώργος Σφαλτός.  Ο Έλληνας πρωταθλητής, τερμάτισε 6ος και σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 1:40: 05. Η επίδοση του στα προκριματικά ήταν 1:40.17, ενώ το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ που ανήκει στον ίδιο από τις 9 Ιουνίου 2016 στην Γερμανία, ήταν 1:41.27

Εκτός τελικού έμεινε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στα 200μ. μικτή ατομική SM9. Ήταν 5ος στην δεύτερη προκριματική σειρά και ολοκλήρωσε τον αγώνα με την 10η επίδοση. Ο χρόνος του Μιχαλεντζάκη ήταν 2:26.15.

Την 10η θέση στο 1 χιλιόμετρο ατομική χρονομέτρηση ποδηλασίας πίστας, κατέλαβαν οι Θανάσης Μπαράκας/Κωνσταντίνος Τρουλινός (πιλότος). Το ελληνικό tandem κάλυψε την απόσταση σε 1:07.479 με ενδιάμεσους χρόνους 20.455, 35.200 και 50.705.

Ξεκίνησε με δύο άκυρες προσπάθειες, με αποτέλεσμα να αποσυντονιστεί και να μείνει εκτός οκτάδας. Ο Βαγγέλης Καναβός, με ένα και μοναδικό έγκυρο άλμα στα 6 μέτρα 48 εκατοστά, κατέλαβε την 9η θέση στον τελικό του μήκους κατηγορίας Τ20.

Την 10η θέση στα 3.000 χλμ ατομικό πουρσουίτ γυναικών κατέλαβε το ελληνικό γυναικείο tandem των Αδαμαντία Χαλκιαδάκη/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος). Κάλυψε την απόσταση σε 3:46.620 και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε το ίδιο από τον Μάρτιο του 2016 στην Ιταλία με 3:49.471

Όσον αφορά το έτερο ελληνικό γυναικείο tandem των Βούλα Καντζά/Βασιλική Βούτζαλη (πιλότος) βρέθηκε στην 14η θέση της τελικής κατάταξης με επίδοση 4:14.308.