Παραολυμπιακοί 2016: οι αθλητές στα 1500 μέτρα έτρεξαν γρηγορότερα από εκείνους των Ολυμπιακών

Μία άκρως εντυπωσιακή επίδοση σε μια απίστευτη κούρσα πέτυχαν αθλητές με μειωμένη όραση.

Αθλητές με μειωμένη όραση, που έτρεξαν στην κούρσα των 1500 μέτρων στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, «έβαλαν τα γυαλιά» στους συναθλητές τους που προ ημερών πήραν μέρος στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς ήταν μακράν ταχύτεροι.

Σε μια άκρως εντυπωσιακή κούρσα, οι τέσσερις πρώτοι αθλητές ήταν πιο γρήγοροι από τον κάτοχο του Ολυμπιακού χρυσού μεταλλίου, σύμφωνα με την οργανωτική επιτροπή των Αγώνων.

Πρώτος τερμάτισε ο Αλγερινός Αμντελατίφ Μπακα με χρόνο 3:48.29. Πίσω του ένας Αιθίοπας, στην 3η θέση ένας Κενυάτης και στην 4η θέση ο αδελφός του νικητή της κούρσας, με χρόνο 3:49.84.

Η πρώτη τετράδα ξεπέρασε τον κάτοχο του Χρυσού Ολυμπιακού Μεταλλίου στα 1500 μέτρα, ο οποίος έκοψε το νήμα σε 3:50:00.

Όπως δήλωσε ο Μπάκα, ο οποίος έκανε χρόνο κατά περίπου 10 δευτερόλεπτα μεγαλύτερο από το ολυμπιακό ρεκόρ, «δεν ήταν εύκολο να κατακτήσω το χρυσό μετάλλιο. Έχω δουλέψει ασταμάτητα εδώ και 2 χρόνια».