Παραολυμπιακοί 2016: “σαρώνει” τα μετάλλια η ελληνική αποστολή

Ακόμα 2 χρυσά μετάλλια με τον Μάμαλο στην άρση βαρών και τον Φερνάντες στη σφαιροβολία. Στα έντεκα μετάλλια η ελληνική συγκομιδή.

Το ένα μετάλλιο μετά το άλλο κατακτά η ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς του Ρίο, με τους αθλητές μας οι οποίοι βρίσκονται εκεί με τη χορηγία του ΟΠΑΠ να σπάνε το ένα ρεκόρ μετά το άλλο.

Την αρχή στο σημερινό πρόγραμμα έκανε ο Παύλος Μάμαλος που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των -107 κιλών,στην άρση βαρών, σημειώνοντας μάλιστα και νέο παραολυμπιακό ρεκόρ με 238 κιλά.

Ο πρωταθλητής μας είχε 3 έγκυρες προσπάθειες 233, 234 και 238 κιλά, ενώ προσπάθησε για το παγκόσμιο ρεκόρ στα 243.5 κιλά χωρίς επιτυχία.

Ο Σε Τζον Φερνάντες κέρδισε το δεύτερο Χρυσό της ημέρας στην σφαιροβολία κατ. F53 με νέο Ευρωπαϊκό ρεκόρ.

Ο 45χρονος Έλληνας πρωταθλητής από την πρώτη κιόλας βολή στα 8.44 κατέρριψε και το δικό του Ευρωπαϊκό ρεκόρ με 8.35. Ολοκλήρωσε το πρώτο σετ βολών (3) με 8.39 και 8.22. Στην μάχη του Χρυσού τον κυνήγησε ο Αμερικανός Σκοτ Σεβέρν.

Στο δεύτερο σετ βολών ο Φερνάντες είχε 6.59, 8.22 και 8.13 και απλά ανέμενε τον Αμερικανό πρωταθλητή. Ο Σεβέρν άγγιξε την ανατροπή με βολή στα 8.41 στην τελευταία του προσπάθεια.

Είναι το 3ο χρυσό στις ρίψεις μετά τον Κωνσταντινίδη επίσης στην σφαίρα (κατ.F 32) και τον Στεφανουδάκη στο ακόντιο (κατ. F 53/54) και συνολικά το 7ο στον στίβο και 11ο για την Ελλάδα!

Εκτός τελικού στην κατηγορία KL1 του Καγιάκ έμεινε η Ελένη Πρελορέντζου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, στην β` προκριματική σειρά ήταν 5η, όπως λίγο αργότερα και στα ημιτελικά με αποτέλεσμα να μείνει εκτός τελικού. Η επίδοση της Πρελορέντζου στα προκριματικά ήταν 1:53.367, ενώ στα ημιτελικά είχε επίδοση 1:44.092. Να θυμίσουμε ότι η Πρελορέντζου μπήκε στην Παραολυμπιακή αποστολή την τελευταία στιγμή.

Στον τελικό των 100μ. ύπτιο κατηγορίας S12 προκρίθηκε ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης. Ο κάτοχος 10 μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες ήταν 3ος στην δεύτερη προκριματική σειρά με 1:03.70 και πέρασε στον τελικό με την 6η καλύτερη επίδοση.

Στον τελικό των 50μ. πρόσθιο SB2 προκρίθηκε ο Γιάννης Κωστάκης. Κάλυψε την απόσταση σε 1:06.29, ήταν τέταρτος στην α` προκριματική σειρά και προκρίθηκε στον τελικό με την 8η καλύτερη επίδοση.

Εκτός τελικών έμειναν οι Κωνσταντίνος Καραούζας και Γεράσιμος Λιγνός. Ο Καραούζας σημείωσε την 9η καλύτερη επίδοση στα 50μ. πρόσθιο SB3 (54.37), ενώ ο Λιγνός είχε τον 18ο χρόνο στα 50μ. ελεύθερο S13 (27.09).

Στα προκριματικά του ατομικού BC3 στο μπότσια, προκρίθηκε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής, ο οποίος πριν από μερικές ώρες κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με τα ζευγάρια BC3, πέρασε στην οκτάδα του ατομικού με απολογισμό δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Πολυχρονίδης νίκησε κατά σειρά 9-1 τον ΜακΚόβαν από την Μ. Βρετανία και 7-2 τον Μισέλ από την Αυστραλία. Στα προημιτελικά θ` αντιμετωπίσει την Χο Ικ από το Χονγκ Κονγκ, η οποία να θυμίσουμε ότι χθες απέκλεισε την Άννα Ντέντα στην φάση των ομίλων.

Την τέταρτη θέση στην κατηγορία των +107 κιλών στην άρση βαρών με αμαξίδιο, κατέκτησε ο Κώστας Δήμου. Ο Έλληνας πρωταθλητής, στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 220 κιλά (σ.σ. ένα κιλό κάτω από το δικό του πανελλήνιο ρεκό), ενώ ήταν άκυρος στις δύο επόμενες στα 229 κιλά.