Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νέων απέναντι στην Κροατία

Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «4» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Την ήττα με 82-68 από την Κροατία γνώρισε η Εθνική Νέων και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης στην 4άδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα άντεξαν μόνο ένα ημίχρονο απέναντι στους Κροάτες, οι οποίοι έδειξαν πως είχαν περισσότερες λύσεις και πήραν δίκαια την πρόκριση.

Οι διεθνείς μας ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, αλλά μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι Κροάτες πήραν τον έλεγχο του ματς και επέβαλαν το δικό τους ρυθμό. Η πρώτη περίοδος τους βρήκε μπροστά στο σκορ 16-15 και πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με προβάδισμα 5 πόντων (42-37).

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, η Εθνική μας έχασε τον Σιόλογκα λόγω τραυματισμού, ενώ οι αντίπαλοι μας άρχισαν να ξεφεύγουν, εκμεταλλευόμενοι και τα εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας τους.

Πλέον το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. 63-48 έληξε η τρίτη περίοδος και το τελικό 82-68 έδωσε το έναυσμα στους Κροάτες για ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 42-37, 63-48, 82-68

Κροατία: Μπάσιτς, Μαρινέλι 8, Γκούλαμ, Μπόσνιακ 9, Ντέμο, Μάβρα 17, Μπρζόγια, Γκάμπριτς 8, Μπούντοβιτς 27, Μπάτσακ, Μάριτς, Ζγκάνετς 13

Ελλάδα: Μποχωρίδης 5, Λιάπης 12, Πουλιανίτης, Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 3, Σιόλογκας 5, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 15, Αγραβάνης 12, Μαραγκός 16.

Δείτε ολόκληρο το παιχνίδι, που μεταδόθηκε τηλεοπτικά από τον ΑΝΤ1 και διαδικτυακά από το www.ant1news.gr

Η Εθνική Ελλάδος θα περιοριστεί έτσι σε αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.