Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Τουρκία

Η Εθνική Νέων της Τουρκίας στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης, επικρατώντας της Ισπανίας με 65-57 στον τελικό.

Στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου στο Πανευρωπαϊκό Νέων, ανέβηκε η Εθνική Τουρκίας. Στον τελικό κόντρα στους Ισπανούς, η τουρκική ομάδα ήταν καλύτερη και επικράτησε με 65-57.

Οι Ισπανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι στο σκορ 14-18. Οι Τούρκοι ήταν, όμως, εξαιρετικά αποτελεσματικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με +7 (35-28).

Οι Ίβηρες κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ματς, η Εθνική Τουρκίας είχε προβάδισμα βραχείας κεφαλής (58-57). Οι Ισπανοί έκαναν λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοί τους, που φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και έτσι έφθασαν στο τελικό 65-57.

Η κόρνα της γραμματείας βρήκε παίκτες και τεχνικό επιτελείο της Εθνικής Τουρκίας να ξεσπούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-28, 48-46, 65-57

Τουρκία: Τσεβίκ 3, Σανλί 3, Οσμάν 19, Τουρέν 8, Μπιρσέν 5, Κοσούτ 2, Κοσάρ, Οζμιτσράκ 3, Ντεμίρ, Αλτούνμπεϊ 10, Γιασάρ 2, Ερουλκού 9.

Ισπανία: Μαρτίν, Παουλί 17, Βισέντο, Μπριζουέλα 2, Σανς, Χερνανγκόμεζ Γκ. 9, Ντίαζ 7, Σάιθ 6, Αμπάλντε 7, Νογκουές, Χερνανγκόμεζ Τζ. 8, Ιριάρτε 1.

Δείτε την απονομή του τροπαίου στους παίκτες της Εθνικής Τουρκίας:

Νωρίτερα, η Σερβία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών της Κρήτης, νικώντας με 79-66 την Κροατία.

Η Εθνική Ελλάδος κατετάγη 6η στη διοργάνωση, μετά την ήττα (77-73) που γνώρισε από τη Λιθουνία.