30 Οκτωβρίου 2019 23:12

Με τρίποντα “βομβάρδισε” την Ανδόρρα ο Προμηθέας

Τέταρτη νίκη των Πατρινών σε πέντε ματς στον πρώτο όμιλο του Eurocup!

-

Ο Προμηθέας «απέδρασε» και από το «Poliesportiu D'Andorra», πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη του στον Α' όμιλο του EuroCup. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 91-81 της Ανδόρρας, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην τρίτη ήττα τους.

Με ρεσιτάλ από τα 6.75 (16/30 τρίποντα) και δένοντας την άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο, οδηγώντας τους Ισπανούς σε 13 λάθη, ο Προμηθέας κυριάρχησε με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου, προσθέτοντας ακόμη ένα «διπλό» στο εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του και παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξέσπασε στην τρίτη περίοδο, όταν βρέθηκε στο 27΄ στο -6 (60-54), και με επιμέρους σκορ 4-11 ανέκτησε το προβάδισμα στο 30΄, μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +1 (64-65). O Μπαμπ παρέμεινε συνδεδεμένος από τα 6.75 και στον... επίλογο του αγώνα, διαμορφώνοντας στο 39΄ το +10 (79-89), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Κρις Μπαμπ με 24 πόντους και 7/11 τρίποντα, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Τσέις Φίλερ (17π.), Ολεξάντρ Λίποβι (15π.) και Λάνγκστον Χαλ (10π.). Από την Ανδόρρα ξεχώρισε ο Φρατς Μάσενατ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 43-39, 64-65, 81-91

ΑΝΔΟΡΡΑ (Ιμπον Ναβάρο): Πέρεθ 9, Μπάντζα 2, Γιόβετ 2, Μάσενατ 18 (1), Χάνα 9 (1), Τοντόροβιτς 11 (2), Ντιανιέ 12, Ουόκερ, Γέλινεκ, Σένγκλιν 7 (1), Μούσλι 11.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Χαλ 10 (1), Μπαμπ 24 (7), Λίποβι 15 (5), Κασελάκης 5, Κατσίβελης 3, Φίλερ 17 (3), Ρόμπινσον 9, Μπόγρης 2, Έλις 6, Μάντζουκας.