06 Νοεμβρίου 2019 20:56

Η ΑΕΚ “κούρσεψε” την Μπαντίρμα

Με όπλο την τρομερή της άμυνα η Ένωση "έπνιξε" τους Τούρκους στην Πάνορμο.

-

Με την άμυνα να έχει κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι της, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την Τουρκία, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και τρίτη στο σύνολο στον Γ' όμιλο του Basketball Champions League. Η Ένωση επικράτησε με 68-50 της Μπαντίρμα, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην τρίτη ήττα τους.

Τα επιθετικά ριμπάουντ βοήθησαν την ΑΕΚ να σηκώσει κεφάλι στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (14-22 στο 10΄), για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης στη δεύτερη περίοδο. Η Ένωση «κλείδωσε» αμυντικά την Μπαντίρμα, υποχρεώνοντας την σε μόλις 7 πόντους σε αυτό το διάστημα, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (21-33). Με τους Τούρκους να ψάχνουν μάταια το τρίποντο (5/27) και την ΑΕΚ να ανεβάζει κατακόρυφα την παραγωγικότητα της στο τρίτο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με +16 (53-37 στο 30΄), χωρίς να αισθανθεί μέχρι τη λήξη την... ανάσα της Μπαντίρμα, απέναντι στην οποία πήρε το πρώτο της εφετινό ευρωπαϊκό «διπλό».

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Κιθ Λάνγκφορντ με 14 πόντους, με τον Μάρκους Σλότερ να γεμίζει τη ρακέτα (11 ριμπάουντ) και τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος να προσφέρει τα μέγιστα (8π., 6ρ., 11ασ., 2κλ. και 0 λάθη). Από την Μπαντίρμα των 14 λαθών ξεχώρισε ο Ομάρ Προύιτ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 21-33, 37-53, 50-68

ΜΠΑΝΤΙΡΜΑ (Ντεμίρ): Ερντέκ 1, Χαλταλί, Καμπακά, Οντσέλ, Γιλμάζ, Χαζέρ 8, Χάμερ 2, Καλινόσκι 6, Προύιτ 16 (4), Σενγκούν, Σμιθ 3 (1), Τέρι 10.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Γιαννόπουλος 9 (1), Γκίκας 2, Γιάνκοβιτς 2, Τολιόπουλος 5 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Ματσιούλις 11, Μαυροειδής 6, Σαντ-Ρος 8, Σλότερ 3.