06 Νοεμβρίου 2019 22:08

Δεν αφήνει την κορυφή ο Προμηθέας

Οι Αχαιοί έκαναν τα εύκολα.. δύσκολα αλλά τελικά πήραν τη νίκη κόντρα στη Μακάμπι Ρισόν.

-

Την τέταρτη διαδοχική νίκη, και πέμπτη συνολικά, στον Α' όμιλό του EuroCup, πανηγύρισε ενώπιον του κοινού του ο Προμηθέας Πατρών. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 88-77 της Μακάμπι Ρισόν, για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους ισραηλινούς στην πέμπτη ήττα τους.

H διάρκεια του Προμηθέα στην παραγωγικότητα στο πρώτο ημίχρονο έκανε εύκολη της ζωή των Αχαιών, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (20-17) και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (43-30).

Ωστόσο, στην επανάληψη η Μακάμπι Ρισόν έβγαλε αντίδραση, βρήκε ρυθμό από τα 6.75, κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -9 (63-54), για να βρεθεί στο 37΄ σε απόσταση αναπνοής (77-74).

Ένα σερί 11-0 της ελληνικής ομάδας (88-74), όμως, έδωσε τέλος στα όνειρα ανατροπής των φιλοξενούμενων.

Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ο Κρις Μπαμπ με 20 πόντους, ενώ από τη Μακάμπι Ρισόν ξεχώρισε ο Άλεξ Χάμιλτον (20π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 10, Μπαμοπ 20 (4), Λίποβι 14 (4), Κασελάκης 10 (1), Κουρουπάκης, Κατσίβελης 3, Φίλερ 13 (2), Ρόμπινσον 2, Μπόγρης 10, Έλις 6, Μπαζίνας.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΡΙΣΟΝ (Γκούντες): Σουίνγκ 9 (1), Μπουρντιγιόν 8 (2), Αριέλ 3 (1), Μπλέιζερ 5 (1), Γουίλιαμς 13, Τίσμαν 3 (1), Ντοβράτ 12 (2), Χάμιλτον 20 (1), Μονρό 4.