10 Νοεμβρίου 2019 19:13 Τελευταία ενημέρωση : 11 Νοεμβρίου 2019 18:21

Αποκλεισμός σοκ για τον Παναθηναϊκό

Text to Speech

Το "τριφύλλι" δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Θρίαμβος για τον Προμηθέα.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Προμηθέας προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας αποκλείοντας τον Παναθηναϊκό με 81-79, στην Πάτρα. Μετά την έκπληξη της πρόκρισης της ομάδας της Α2 ανδρών Διαγόρα Δρυοπιδέων στους «4», την Κυριακή (10/11) έπεσε η... βόμβα, με τους Αχαιούς να παίρνουν εκδίκηση από τους «πράσινους» για τον αποκλεισμό τους πέρυσι, στον προημιτελικό του θεσμού.

Ο «ήρωας» των γηπεδούχων ήταν ο Χολ! Με λέι απ στα 16΄΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεση των «πρασίνων» ο Καλάθης δέχτηκε κόψιμο και ο Τζόνσον ήταν άστοχος σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο Προμηθέας πάντως είχε οικοδομήσει μεγάλη διαφορά, την οποία και έχασε με το πέρας του χρόνου, αλλά στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε!

Αποχώρησε ο Tζίμερ Φριντέτ στο πρώτο μέρος, καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη γάμπα (τράβηγμα) και δεν επέστρεψε στον αγώνα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός και προηγήθηκε με 20-19 στο 10ο λεπτό, μετά από δύο εύστοχες βολές του Τσέις Φίλερ, 2.5” πριν από τη λήξη. Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε με τρίποντο του Νικ Καλάθη στους -6 (33-27), αλλά στο ημίχρονο η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν στο +12 (47-35), μετά από καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη, 5” πριν από το τέλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Αχαιοί διατηρούσαν μια διαφορά 9 πόντων, για το 64-56 στο 30ο λεπτό, με τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου από τον Τσέις Φίλερ. Στην 4η περίοδο, με αντεπίθεση ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα (68-69, 35ο λεπτό) χάρη στο χαμηλό σχήμα και την υπεροχή του ΝτεΣον Τόμας στη ρακέτα. Ο Προμηθέας προσπέρασε με +6 (79-73) με 1'13'' για το φινάλε, αλλά ο Νικ Καλάθης ευστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα (79-79). Τότε, ο Λάνγκστον Χολ με λέι απ με 16.6'' για το τέλος... έγραψε ιστορία για τον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-35, 64-56, 81-79

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Χολ 15, Μπαμπ 6, Λίποβιι, 4, Αγραβάνης 15, Κασελάκης, Κατσίβελης, Φίλερ 9, Ρόμπινσον 10, Μπόγρης 6, Έλις 15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Τόμας 14, Ράις 3, Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 10, Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 6, Φρεντέτ 4, Καλάθης 23, Ουάιλι 3, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2

Στος αναμετρήσεις της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ των Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

* Προκρίθηκε ο Προμηθέας

Τα ζευγάρια των ημιτελικών θα προκύψουν κατόπιν κλήρωσης. Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 12 Φεβρουαρίου 2020 και ο τελικός στις 16 Φεβρουαρίου 2020, στο κλειστό «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο της Κρήτης.