29 Δεκεμβρίου 2019 18:41

To “κόλπο της χρονιάς” από την Τσέλσι κόντρα στην Άρσεναλ

“Μπλε” με ανατροπή το λονδρέζικο ντέρμπι, λίγες ώρες πριν την εκπνοή του 2019

-

Στο φινάλε «έκρυβε» τις συγκινήσεις το λονδρέζικο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Premier League. Η Άρσεναλ προηγήθηκε νωρίς (13΄) της Τσέλσι στο «Εμιρεϊτς», με γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, και μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε να κρατάει σχετικά εύκολα τη νίκη, που θα ήταν η πρώτη με τον Μίκελ Αρτέτα στον πάγκο της. Όμως, μία τραγική έξοδος του Λένο σε εκτέλεση φάουλ του Μάουντ, επέτρεψε στον Ζορζίνιο να ισοφαρίσει από το... πουθενά στο 83΄ και τέσσερα λεπτά αργότερα, σε ταχύτατη αντεπίθεση των «μπλε», ο Εϊμπραχαμ συνδυάστηκε ωραία με τον Γουίλιαν και τελείωσε τη φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 που εδραιώνει την Τσέλσι στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής της Premier League:

• Μπράιτον-Μπόρνμουθ 2-0 (3΄ Τζαχανμπάκς, 79΄ Μούι)
  • Νιούκαστλ-Έβερτον 1-2 (56΄ Σαρ - 13΄, 64΄ Κάλβερτ-Λιούιν)
  • Σαουθάμπτον-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (74΄ Ινγκς - 50΄ Τόμπκινς)
  • Γουότφορντ-Άστον Βίλα 3-0 (42΄, 67΄πεν. Ντίνεϊ, 71΄ Σαρ)
  • Νόριτς-Τότεναμ 2-2 (18΄ Βράντσιτς, 61΄αυτ. Οριέ - 55΄ Ερικσεν, 83΄πεν. Κέιν)
  • Γουέστ Χαμ-Λέστερ 1-2 (45΄ Φορνάλς - 40΄ Ιχεανάτσο, 56΄ Γκρέι)
  • Μπέρνλι-Μάντσεστερ Γ. 0-2 (44΄ Μαρσιάλ, 90+5΄ Ράσφορντ)
  • Άρσεναλ-Τσέλσι 1-2 (13΄ Ομπαμεγιάνγκ - 83΄ Ζορζίνιο, 87΄ Εϊμπραχαμ)