05 Ιανουαρίου 2020 23:33

ΑΕΚ-ΠΑΟ: “Κιτρινόμαυρο” το αθηναϊκό ντέρμπι

Η “Ένωση” πανηγύρισε τη νίκη επί των “πράσινων” σε ένα ντέρμπι που θα μείνει αξέχαστο σε όσους το παρακολούθησαν.

-

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός προσέφεραν μοναδικό θέαμα και συγκινήσεις στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, που ακολούθησε εκείνο της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη.

Η τυπικά γηπεδούχος “Ένωση” εκμεταλλεύτηκε την παρουσία των πολυάριθμων φίλων της στο κλειστό του ΟΑΚΑ κι έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη, με 100-97, υποχρεώνοντας τους “πράσινους” στη δεύτερη φετινή ήττα τους στην Basket League.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έκαναν ένα εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι, όπως μαρτυρά το 63-54 υπέρ της ΑΕΚ στα πρώτα 20 λεπτά.

ΑΕΚ - Παναθηναικός

Οι “κιτρινόμαυροι”, που μέτρησαν 18/32 τρίποντα, σημείωσαν την πρώτη νίκη επί του Παναθηναϊκού σε αγώνα κανονικής διάρκειας ύστερα από 12 χρόνια. Στο 12-2 πια το ρεκόρ της ομάδας του Πιτίνο, στο 10-4 για το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11, Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 9, Γκίκας 13, Σαντ-Ρόος 11, Ρέι 15, Τολιόπουλος 5, Ματσιούλις 7, Γιαννόπουλος 19, Σλότερ 10.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 1, Παπαπέτρου 11, Φρεντέτ 10, Καλάθης 20, Μήτογλου 14, Τόμας 7, Ράις 19, Παππάς, Τζόνσον 5, Μπράουν 2, Γουάιλι 8.