09 Ιανουαρίου 2020 23:48 Τελευταία ενημέρωση : 10 Ιανουαρίου 2020 14:02

“Παραδόθηκε” στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός

Οι “πράσινοι” γνώρισαν την ήττα και υποχώρησαν στη βαθμολογική κατάταξη της Euroleague.

-

Ένας... αγνώριστος στην άμυνα (ιδιαίτερα) “”παραδόθηκε” στο Μιλάνο... κλωτσώντας μία ιδανική ευκαιρία να πλησιάσει την τετράδα της Euroleague.

Οι “πράσινοι” ηττήθηκαν 96-87 από την Αρμάνι, για την 18η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, με τους Ιταλούς να πιάνουν το “τριφύλλι” στην κατάταξη (και οι δύο έχουν ρεκόρ 10-8), ρίχνοντας όμως την ελληνική ομάδα στην 7η θέση (σ.σ. υστερεί στην ισοβαθμία).

Ο αμυντικός... αποπροσανατολισμός του Παναθηναϊκού, με εξαίρεση την τέταρτη περίοδο, όταν αποφάσισε στα πιέσει στα 3/4 του παρκέ, δεν επέτρεψε στο “τριφύλλι” μία νέα υπέρβαση, μετά από το “διπλό” επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Τα αντανακλαστικά των “πράσινων”, κυρίως στην περιφέρεια, δε λειτούργησαν ποτέ, με την Αρμάνι να αρπάζει την ευκαιρία και να “σκοτώνει” την ελληνική ομάδα από τα 6,75μ. (14/30 τρίποντα).

Στην επίθεση, η οποία “αφυπνίστηκε” στο δεύτερο ημίχρονο, έλαμψε ο Φριντέτ με 28 πόντους, χωρίς όμως να έχει την ανάλογη υποστήριξη από τους συμπαίκτες του, ειδικά από τον Νικ Καλάθη, ο οποίος πέρασε ένα... μαρτυρικό επιθετικά βράδυ (4π. με 1/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 2/4 βολές).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - EUROLEAGUE

Από τους Ιταλούς, που φέτος μετρούν 2/2 νίκες στα ματς με τον Παναθηναϊκό, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ξεδίπλωσε τις αρετές του στην επίθεση, τελειώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ο Κίφερ Σάικς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-34, 73-57, 96-87

Αρμάνι Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): ΝτελαΒάλε, Μίτσοφ 11, Μπιλίγκα 7, Γκουντάιτις 8, Μορασίνι 12, Ρολ 9, Ροντρίγκεθ 22, Ταρτζέφσκι 2, Σάικς 17, Μπρουκς 4, Σκόλα 4.

Παναθηναϊκός (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 15, Ράις 5, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 6, Τζόνσον 2, Φριντέτ 28, Καλάθης 4, Ουάλι 6, Μήτογλου 10, Μπέντιλ 7.