11 Απριλίου 2021 22:24 Τελευταία ενημέρωση : 11 Απριλίου 2021 23:21

Λάρισα - Ηρακλής: Οι Θεσσαλοί πανηγύρισαν την παραμονή!

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα του κάμπου, η οποία ευνοήθηκε και από την νίκη του Προμηθέα.

-

Νίκη-παραμονή στην Basket League πέτυχε η Λάρισα, 80-76, επί του Ηρακλή, στο κλειστό της Νεάπολης, για την 21η αγωνιστική. Ένα θετικό αποτέλεσμα που ήρθε για τους Θεσσαλούς μετά από ανατροπή από το -19 και ένα τρίποντο του Παπαδάκη, 1:01΄΄ πριν τη λήξη, κι ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (72-72). Ο Παπαδάκης πέτυχε και δύο βολές αμέσως μετά, για να αναλάβουν εν συνεχεία οι Ουόσπαν, Καμπερίδης και Ουάσινγκτον.

Η Λάρισα έφτασε τους 27 βαθμούς σε 21 αγώνες, ενώ ο Ηρακλής έμεινε προτελευταίος με 26 βαθμούς σε 19, όμως αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 33-43, 54-60, 80-76

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 15-24 στην 1η περίοδο και διατήρησε το προβάδισμα και στη 2η. Με τον Χάνλαν να μετρά 10 πόντους και τους Ίμπακς, Χάτσερ να προσθέτουν από 9 και 8 αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν αποφασισμένοι για το «διπλό» στη Λάρισα. Οι Θεσσαλοί είχαν 5/13 δίποντα στο α΄ μέρος έναντι 12/21 της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Την ίδια ώρα, όμως η Λάρισα που πήρε 9 πόντους από τον Ρας και 7 από τον Παπαδάκη στο πρώτο 20άλεπτο πήγε στα αποδυτήρια με 11/14 βολές. Οι παίκτες του Ηρακλή είχαν 4/5 βολές, αλλά και προβάδισμα 10 πόντων, 33-43, στο ημίχρονο.

Λάρισα - Ηρακλής

Όμως, η αντίδραση της Λάρισας ήρθε στην 3η περίοδο, όταν μείωσε τη διαφορά στους 6 πόντους, 54-60, στο 30ο λεπτό. Ακολούθησε «μάχη» στην 4η περίοδο, με τη Λάρισα να διεκδικεί πλέον τη νίκη. Με τρίποντο του Ρας, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ (68-67), το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και όταν ο Παπαδάκης πέτυχε το τρίποντο, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Λάρισας.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Σώμος, Θεονάς

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ρας 23 (6), Ουόσπαν 15 (1), Καμπερίδης 6 (1), Μούρτος 5, Γκόρντον 3, Χάγκινς 4, Ουάσινγκτον 12, Κώττας, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 12 (2)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Φίλιος 2, Γκιουζέλης 2, Χάτσερ 13 (2), Σχίζας, Βεργίνης 5 (1), Ίμπακς 18 (1), Ενετσιόνια 2, Χάγκινς 10 (2), Χάνλαν 18 (1), Σαγκς 6

Κορονοϊός - Μαλεσίνα: Πέθανε και ο παππούς της νύφης