01 Ιουλίου 2021 07:19

Γουίμπλεντον – Σάκκαρη: επιστροφή στο γρασίδι… με την πλάτη στον τοίχο

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε το πρώτο σετ κόντρα στην Ρότζερς, αλλά η αναμέτρηση διακόπηκε λόγω σκότους.

-

Ο αγώνας της Μαρίας Σάκκαρη με την Σέλμπι Ρότζερς ξεκίνησε χθες, 30 Ιουνίου, αλλά θα ολοκληρωθεί υπό φυσιολογικές συνθήκες σήμερα. Η αναμέτρηση των δύο αθλητριών, στο πλαίσιο του β΄ γύρου στο τουρνουά Γουίμπλεντον διακόπηκε γιατί έπεσε το σκοτάδι

Στο σημείο της διακοπής είχε μόλις ολοκληρωθεί το πρώτο σετ, το οποίο κατάκτησε (και προηγείται με 1-0), η Αμερικανίδα αθλήτρια, με 7-5 games ύστερα από 65 λεπτά, καθώς η Σάκκαρη «πλήρωσε» το άσχημο ποσοστό στο δεύτερο σερβίς της, έχοντας μόλις 7/20 πόντους.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδωσε ευκαιρίες στην 27χρονη αντίπαλό της και η Ρότζερς, που είναι μια έμπειρη αθλήτρια, τις εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο για να κάνει τρία breaks στο Court 16 του All England Club.

Να σημειωθεί πως η Σάκκαρη, που είχε 11 αβίαστα λάθη (7 η Ρότζερς) είχε «σπάσει» το σερβίς της αντιπάλου της ισοφαρίζοντας σε 5-5, αλλά δεν αξιοποίησε τη στιγμή της.

Ντόναλντ Ράμσφελντ : Πέθανε “το γεράκι” των πολέμων στο Αφγανιστάν και το Ιράκ

Κορονοϊός – Ψηφιακό Πιστοποιητικό: Σε εφαρμογή από 1η Ιουλίου

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Γλίτωσε τα χειρότερα