08 Ιουνίου 2022 00:00 Τελευταία ενημέρωση : 08 Ιουνίου 2022 16:47

Nations League: “Στάθηκε όρθια” η Αγγλία, νίκησε η Φινλανδία, 6άρα η Τουρκία

Το πανόραμα των έξι αγώνων που διεξήχθησαν την Τρίτη στο πλαίσιο της διοργάνωσης.

-

Ακόμη ένα ντέρμπι του 3ου ομίλου της League A του Nations League δεν ανέδειξε νικητή (Γερμανία-Αγγλία 1-1), η Ιταλία το εκμεταλλεύτηκε και με την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση (2-1 την Ουγγαρία) ανέβηκε στην κορυφή του γκρουπ μετά από δύο αγωνιστικές. «Καταιγίδα» η Τουρκία στο Βίλνιους, διέσυρε με 6-0 την Λιθουανία, ενώ το Λουξεμβούργο πέρασε και το εμπόδιο των Νήσων Φερόε (1-0) κάνοντας το «2 στα 2» στο ξεκίνημα.

Δύο λεπτά πριν από το φινάλε του ματς ο Χάρι Κέιν, με το 50ό του γκολ με την φανέλα της Εθνικής Αγγλίας, απέτρεψε τη 2η σερί ήττα για τα «Τρία Λιοντάρια». Ο αρχηγός της Αγγλίας διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου στο ντέρμπι με την Γερμανία, η οποία είχε προηγηθεί με τον Χόφμαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Τα «πάντσερ» έμειναν σε δεύτερο συνεχόμενο ματς ματς χωρίς νίκη, μετά το εκτός έδρας 1-1 με την Ιταλία.

Η Ιταλία εκμεταλλεύτηκε αυτή την φορά την έδρα της και νίκησε με 2-1 την Ουγγαρία στην Τσεζένα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της League A του Nations League. Η «σκουάντρα ατζούρα» ήταν άκρως αποτελεσματική στο πρώτο 45λεπτο απέναντι στους «Μαγυάρους» βάζοντας τις βάσεις για την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, η οποία ήρθε έστω με δύσκολο τρόπο. Παράλληλα, υποχρέωσε το συγκρότημα του Μάρκο Ρόσι στην πρώτη του ήττα, μετά την έκπληξη επί της Αγγλίας στη Βουδαπέστη (1-0), λίγα 24ωρα νωρίτερα.

Λιθουανία - Τουρκία

Το «2Χ2» στον 1ο όμιλο της League C έκαναν Τουρκία και Λουξεμβούργο. Μετά την άνετη επικράτηση εντός έδρας επί των Νήσων Φερόε στην πρεμιέρα (4-0), η ομάδα του Στέφαν Κουντς πέτυχε άλλη μία επιβλητική νίκη, με το εμφατικό 6-0 αυτή την φορά στο Βίλνιους επί της Λιθουανίας.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Ντογκουκάν Σινίκ και Ντουρσούν οι οποίοι σκόραραν δις στο πρώτο και δεύτερο μέρος, ενώ στα τελευταία λεπτά οι Ακγκούν και Ντερβίσογλου πρόσθεσαν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ.

Το γκολ-πέναλτι του Ροντρίγκες στο 74΄ χάρισε στο Λουξεμβούργο το δεύτερο σερί «τρίποντο» στη διοργάνωση, με 1-0 επί των Νήσων Φερόε, που από το 68ο λεπτό αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γιόνσεν κι από το 81΄ με 9 (είδε την κόκκινη ο Βάτναμαρ).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 και οι βαθμολογίες των ομίλων έχουν ως εξής:

League A

1ος όμιλος

• Αυστρία-Δανία: 1-2 (67΄ Σλάγκερ - 28΄ Χόιμπιεργκ, 84΄ Στρίγκερ Λάρσεν)
  • Κροατία-Γαλλία:1-1 (83΄ πεν. Κράμαριτς - 52΄ Ραμπιό)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)

• Δανία 6 4-2
  • Αυστρία 3 4-2
  • Γαλλία 1 2-3
  • Κροατία 1 1-4

2ος όμιλος

• Τσεχία-Ισπανία: 2-2 (4΄ Πέσεκ, 66΄ Κούχτα - 45+3΄ Γκαβίρα, 90΄ Μαρτίνεθ)
  • Πορτογαλία-Ελβετία: 4-0 (15΄ Καρβάλιο, 36΄, 39΄ Ρονάλντο, 68΄ Κανσέλο)

• Τσεχία 4 4-3
  • Πορτογαλία 4 5-1
  • Ισπανία 2 3-3
  • Ελβετία 0 1-6

3ος όμιλος

• Ιταλία-Ουγγαρία: 2-1 (30΄ Μπαρέλα, 45΄ Πελεγκρίνι - 61΄αυτ. Μαντσίνι)
  • Γερμανία-Αγγλία: 1-1 (50΄ Χόφμαν - 88΄πεν. Κέιν)

• Ισραήλ-Ρωσία* Ματαιώθηκε
  • Ισλανδία-Αλβανία: 1-1 (49΄ Τορνστέισον - 30΄ Σεφέρι)

• Ισλανδία 1 2-2
  • Ισραήλ 1 2-2 -1αγ.
  • Αλβανία 0 0-0 -0αγ.
  • *Ρωσία 0 0-0 -0αγ.

3ος όμιλος

• Φινλανδία-Μαυροβούνιο: 2-0 (31΄,38΄ Πογιάνπαλο)
  • Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ρουμανία: 1-0 (68΄ Πρέβλιακ)

• Φινλανδία 4 3-1
  • Μαυροβούνιο 3 2-2
  • Βοσνία/Ερζεγοβίνη 1 1-1 -1αγ.
  • Ρουμανία 0 0-2 -1αγ.

4ος όμιλος

• Σερβία-Σλοβενία: 4-1 (24΄ Μίτροβιτς, 56΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 85΄ Γιόβιτς, 90+2΄ Ράντονιτς)
  • Σουηδία-Νορβηγία: 1-2 (90+2΄ Ελένγκα - 20΄ πεν., 69΄  Χάαλαντ)

• Σουηδία 3 3-2
  • Νορβηγία 6 3-1
  • Σερβία 3 4-2
  • Σλοβενία 0 1-6

League C

1ος όμιλος

• Νησιά Φαρόε-Λουξεμβούργο: 0-1 (74΄πεν. Ροντρίγκες)
  • Λιθουανία-Τουρκία: 0-6  (2΄, 14΄ Ντογκουκάν Σινίκ, 56΄πεν, 81΄ Ντουρσούν, 89΄ Ακγκούν, 90΄+1 Ντερβίσογλου)

• Λευκορωσία-Αζερμπαϊτζάν 0-0
  • Σλοβακία-Καζακστάν 0-1 (26΄ Νταραμπάγεφ)

• Καζακστάν 6 3-0
  • Σλοβακία 3 1-1
  • Αζερμπαϊτζάν 1 0-2
  • Λευκορωσία 1 0-1

4ος όμιλος

• Γιβραλτάρ-Βόρεια Μακεδονία: 0-2 (21΄ Μπάρντι, 84΄ Νικόλοφ)
  • Βουλγαρία-Γεωργία: 2-5 (50΄ Ίλιεφ, 83΄ Στεφάνοφ - 4΄ Νταβιτασβίλι, 31΄ αυτ. Χρίστοφ, 52΄ Ζιβζιβάντε, 58΄ Κβαρατσχέλια, 69΄ Καζαϊσβίλι)

• Γεωργία 6 9-2
  • Β. Μακεδονία 4 3-1
  • Βουλγαρία 1 3-6
  • Γιβραλτάρ 0 0-6