01 Ιανουαρίου 2023 21:04

Premier League: Οι “χωριάτες” σόκαραν τους πρωτευουσιάνους

Η Άστον Βίλα έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο πρώτο ματς της χρονιάς.

-

Το πρώτο ματς του 2023 στην Premier League συνοδεύτηκε από τη μεγάλη έκπληξη της Άστον Βίλα στο Λονδίνο, όπου οι «χωριάτες» επικράτησαν με 2-0 της Τότεναμ στο προτελευταίο χρονικά παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής.

Οι «πετεινοί» μετρούσαν πριν την έναρξη της αναμέτρησης 14 ματς αήττητοι απέναντι στο σύλλογο του Μπέρμιγχαμ σε όλες τις διοργανώσεις (12-2-0), ωστόσο, το σερί αυτό σταμάτησαν σήμερα οι Μπουέντια και Ντόουγκλας Λουίζ με τα γκολ που πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Η σημερινή ήταν μόλις η 3η νίκη στο πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Ουνάι Έμερι στα τελευταία 22 ματς με αντίπαλο την Τότεναμ και η 6η συνολικά στην τρέχουσα περίοδο.

Πρωτοχρονιά: Με πυροτεχνήματα, σόου και λάμψη η υποδοχή του 2023 στη χώρα (εικόνες)

Καιρός: Θερμό το πρώτο τρίμηνο του 2023 στην Ελλάδα