Ποδόσφαιρο

14 Ιανουαρίου 2019 21:27

“Πέταγε φωτιές” η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο

Με εντυπωσιακό τρόπο “καθάρισε” από νωρίς το ματς κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, προσφέροντας πλούσιο θέαμα.

Πιάνοντας καταπληκτική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ πέρασε εμφατικά από την πρωτεύουσα της Ηπείρου, συντρίβοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα με 4-0 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής και μείωσε τη διαφορά από τον τρίτο Ατρόμητο στους δύο βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μάνταλος, το 0-2 έγινε στο 20΄ με αυτογκόλ του Μιχαήλ, για να ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα του Πόνσε με κεφαλιές, στο 45΄ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Η νίκη ήρθε με χαρακτηριστική ευκολία για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, όταν μόλις στο 3ο λεπτό ο Αποστολόπουλος ανέτρεψε τον Πόνσε μέσα στην περιοχή. Πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο αρχηγός Πέτρος Μάνταλος, ανοίγοντας το σκορ στο 5΄. Ακολούθησαν δύο δοκάρια, σε αριστοτεχνικό πλασέ του Λιβάγια (17’) και κεραυνό του Μπακασέτα (19΄) πριν πραγματοποιηθεί το 0-2 με αυτογκόλ του Μιχαήλ που προσπάθησε να παρέμβει σε σέντρα του Γκάλο στο 21΄.

Στο τέλος του ημιχρόνου ανέλαβε δράση ο πρώτος σκόρερ της “Ένωσης”, Εζέκιελ Πόνσε. Στο 45΄ με κεφαλιά από κόρνερ του Γκάλο και δύο λεπτά αργότερα, ξανά με το κεφάλι, μετά από μεταβίβαση του Λιβάγια, ο Αργεντινός διαμόρφωσε το 0-4 και έφτασε τα 9 γκολ στη Super League, δύο λιγότερο από τον επικεφαλής του πίνακα των σκόρερ, Ευθύμη Κουλούρη.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΕΚ - SUPER LEAGUE

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε υπό τις έντονες αποδοκιμασίες των οπαδών του ΠΑΣ προς τους παίκτες των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο 45λεπτο ήταν φυσιολογικό ο ρυθμός να πέσει, παρόλα αυτά ο Χουλτ έφθασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Βελλίδη (49΄). Ήταν σαν να είχαν “μαγνήτη” τα δοκάρια στους “Ζωσιμάδες” αφού εκεί προσέκρουσε και το σουτ του Νικολιά στο 63΄ όταν ο ΠΑΣ προσπάθησε να πετύχει το γκολ της… τιμής.

Οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις έχασαν πέναλτι, καθώς ο Μπάρκας νίκησε από τα 11 βήματα τον Αθανασιάδη.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού αποτέλεσε και μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να ντεμπουτάρει ο Νέναντ Κρίστιτσιτς, ο οποίος έπαιξε στα τελευταία 20 λεπτά και μια-δυο ενέργειές του ήταν αρκετές για να φανεί πόσο σημαντική προσθήκη αποτελεί.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Λίλα, Γιάκος (83΄ Ξύδας), Νικολιάς (76΄ Νάουμετς), Παμλίδης (46΄ Σιόντης), Κρίζμαν, Αθανασιάδης.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (46΄ Τσόσιτς), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Γκάλο, Μπακασέτας (69΄ Κρίστιτσιτς), Λιβάγια, Πόνσε (80΄ Μπογέ).