30 Ιουνίου 2019 23:06

Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ Εφήβων: “λύγισε” κόντρα στη Ρωσία η Εθνική μας

Το «καταστροφικό» πρώτο δεκάλεπτο στάθηκε μοιραίο για την έκβαση του αγώνα.

-

Την πρώτη ήττα στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης, υπέστη η Εθνική Εφήβων. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 83-75 από τη Ρωσία, για τη 2η αγωνιστική του Γ' ομίλου, και πλέον στις 2/7 (20:30, 3η αγωνιστική) θα αγωνιστεί απέναντι στην Αργεντινή, με το αποτέλεσμα να κρίνει τη θέση που θα πάρει η «γαλανόλευκη», ενόψει των χιαστί αγώνων.

Η Εθνική «πλήρωσε» το νευρικό της πρώτο δεκάλεπτο, όταν από το υπέρ της 5-6 στο 4΄ δέχθηκε ένα καταστροφικό σερί 14-0, βλέποντας την Ρωσία να ξεφεύγει με 19-6 στο 5΄ και να κλείνει την περίοδο με νταμπλ σκορ (31-15).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ενεργοποίησε την άμυνα του στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας σε 34-27 στο 14΄, αλλά έλλειψη διάρκειας και λάθη έστειλαν την Ρωσία στα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας (49-34).

Χωρίς να βρει ποτέ ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, η «γαλανόλευκη» έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -14 (62-48), ενώ ακόμη κι όταν πάλεψε για την ανατροπή, μειώνοντας στο 38΄ στο -9 (78-69), η κούραση και η έλλειψη επιθετικών λύσεων δεν της επέτρεψαν την υπέρβαση...

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 49-34, 62-48, 83-75

Διαιτητές: Λοκατέλι (Βραζιλία), Ζουράποβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Ντομίνγκεζ Βιβερός (Μεξικό)

ΡΩΣΙΑ: Ερσόφ 16 (2), Καντοσνίκοφ 2, Κβιτόφσκιχ 19 (4), Μιχαϊλόφσκι 20 (2), Σερμπένεφ 6 (1), Ντολίνιν 8, Κονοβάλοφ, Πετένεφ 1, Σορόκιν 3, Βεντίσεφ 8 (2).

ΕΛΛΑΔΑ: Αρνόκουρος 7, Αρσενόπουλος 12 (2), Χουγκάζ 5 (1), Καράμπελας 6 (1), Ρογκαβόπουλος 28 (4), Μπαζίνας, Χατζηδάκης, Γεωργαλάς, Κολοβέρος 4 (1), Σανδραμάνης, Σωτηρίου 6, Βουλγαρόπουλος 4.