03 Δεκεμβρίου 2023 20:01

Basket League: Έσπασε τη “γκίνια” ο Άρης κόντρα στο Μαρούσι (εικόνες)

Αναλυτικά τα στοιχεία του αγώνα ανάμεσα σε Μαρουσιώτες και Θεσσαλονικείς, στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Θωμά.

-

«Φρένο» στο αρνητικό σερί τριών ηττών στη Basket League έβαλε ο Αρης στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε 89-84 του Αμαρουσίου και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της κατάταξης, με κορυφαίο τον Ρομπέρτο Γκάλινατ, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους. Οι Ραντούλιτσα (23π.), Τζούστον (20π., 10ρ.) και Μπρίσκο (17π., 10ασ.) ξεχώρισαν από τους νεοφώτιστους, που υποχώρησαν στο 3-6.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 34-44, 53-72, 84-89

Μαρούσι - Άρης  Basket League

Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης εκμεταλλεύθηκαν την αστοχία και τα λάθη των γηπεδούχων στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν 14-4 στο 5ο λεπτό, παρά το γεγονός ότι είδαν τον Χάρελ να αποχωρεί κουτσαίνοντας στα πρώτα δευτερόλεπτα (ο Αμερικανός δεν είχε κάτι σοβαρό και επέστρεψε στη συνέχεια). Ο Άρης έφτασε και στο +15 (27-12 στο 9΄), όμως το Μαρούσι, με πρωταγωνιστή τον Μπρίσκο, πέτυχε εννέα αναπάντητους πόντους και μείωσε σε 27-21. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα ως τη λήξη του ημιχρόνου (44-34), που είχε ως χαρακτηριστικό στοιχείο ότι σχεδόν όλοι οι πόντοι της αθηναϊκής ομάδας (33 από τους 34) προήλθαν από τρεις μόνο παίκτες, τον Ραντούλιτσα, τον Μπρίσκο και τον Τζούστον.

Ο Αρης είχε ισορροπημένο σκοράρισμα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γκάλινατ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε την ομάδα του στο +16 (62-46) στο 26΄. Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (72-51) λίγο πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, όμως το Μαρούσι με ένα σερί 9-0 μείωσε σε 72-60 και στο φινάλε εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του. Με τρίποντο του Γιαννόπουλου και γκολ-φάουλ του Χιλ, οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση βολής (81-78), ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, χωρίς να καταφέρουν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Τολιόπουλος και Κατσίβελης ήταν ψύχραιμοι στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και διαμόρφωσαν το τελικό 89-84.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Τσιμπούρης, Σκαλτσής

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Λημνιάτης): Χιλ 9 (1), Τζούστον 20 (2τρ., 10ρ.), Μπρίσκο 17 (10ασ.), Ραντούλιτσα 23 (7ρ.), Νικολαϊδης 2, Πένο, Στασινός, Μπόγρης, Φιλιππάκος, Ιορδάνου 2, Γιαννόπουλος 10 (2), Λούκοβιτς 1

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Καρ 12 (6ασ.), Κατσίβελης 10, Ντε Σόουζα 10 (7ρ.), Χάρελ 7 (1τρ., 10ρ.), Γκάλινατ 21 (3), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 10 (1), Μπλούμπεργκς 11 (1), Φίλιος, Περσίδης, Μπάνκστον 6.

Κοζάνη: Σπίτι με στολισμό… “υπερπαραγωγή” για τα Χριστούγεννα (εικόνες)

Χαρίτσης: Ο Κασσελάκης ήρθε σαν “Μεσσίας” και απαξίωσε τον ΣΥΡΙΖΑ (βίντεο)

Ο Μητσοτάκης στο TikTok με καπέλο και σκέιτ (βίντεο)