LATEST NEWS

Αθλητικά /ΜπάσκετΔημοσίευση: 26 Απριλίου 2012 14:46

Α1: Άνετα το 2-0 οι "αιώνιοι"

Έχοντας προφανώς μάθει από τα λάθη του πρώτου αγώνα, ο Ολυμπιακός νίκησε σαφώς ευκολότερα τον Πανιώνιο με 90-65 στο δεύτερο παιχνίδι της μεταξύ τους ημιτελικής σειράς για την Α1 μπάσκετ και έκανε το 2-0, δείχνοντας ακόμη πιο έτοιμος για τη μεγάλη πρόκληση της Κωνσταντινούπολης.Σε ρυθμούς παρόμοιους με εκείνους του πρώτου ματς ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 κόντρα στον Κολοσσό, επικρατώντας με 102-71.

Το ματς «μύρισε» από την αρχή, όταν ο Ολυμπιακός έπιασε τον αντίπαλό του από το λαιμό και με 6,5 λεπτά αγώνα είχε φτάσει στο 19-0 (!), ενώ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +21 (27-6). Ο φρενήρης ρυθμός δεν συνεχίστηκε, αφού άλλαξαν τα πρόσωπα, όμως η διαφορά παρέμεινε σταθερά πάνω από τους 20 με εξαίρεση το σκορ ημιχρόνου, με το… χάσμα μεταξύ των δύο ομάδων να βρίσκεται στους 19 πόντους.

Χαλαρότερος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έδωσε στον Πανιώνιο λαβή για να κάνει λίγο παραπάνω το παιχνίδι του, αλλά ήταν φανερό πως ήδη οι Νεοσμυρνιώτες σχεδίαζαν στο μυαλό τους το τρίτο παιχνίδι, αφού το 2-0 ήταν δεδομένο. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς την ίδια ώρα πειραματιζόταν με πρόσωπα και τακτικές, έχοντας κι αυτός με τη σειρά του στο μυαλό του τη Μπαρτσελόνα. Αναμενόμενο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο να λάβει διαδικαστικό χαρακτήρα και στο τέλος ο Ολυμπιακός να κάνει με το εμφατικό 90-65 το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 27-6, 49-30, 73-48, 90-65

Ολυμπιακός: Χάιντς 9, Λο 3, Άντις 8, Σπανούλης 21, Βασιλόπουλος 4, Ντόρσεϊ 4, Κέσελ 8, Γκετσεβίτσιους 10, Γλυνιαδάκης 7, Πρίντεζης 7, Μάντζαρης 3, Σλούκας 6
Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 3, Κις 13, Αθανασούλας 4, Ντίμπλερ 10, Μπατής, Καββαδάς 1, Ιωάννου 7, Σαρικόπουλος 8, Νάτζφεϊ 13, Παραγιός 3, Μπάρλος 3.

Παναθηναϊκός-Κολοσσός 102-71

Εύκολη ήταν και η δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Οι «πράσινοι» σε ρυθμούς παρόμοιους με εκείνους του πρώτου ματς έκαναν το 2-0 κόντρα στους Ροδίτες, επικρατώντας με 102-71 χωρίς να απειληθούν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από το σύνολο του Βασίλη Φραγκιά.

Χαλαρό το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που έφτασαν εύκολα σε διψήφια διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους οκτώ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Με όπλα τους την άμυνα και τα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς στο +18 στο ημίχρονο και στο +30 στο τρίτο δεκάλεπτο, με την τέταρτη περίοδο να λαμβάνει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 34 πόντους, με τον Πατ Καλάθη να βάζει τη σφραγίδα του στο νέο σπάσιμο της κατοστάρας και τον Παναθηναϊκό να κάνει άνετα το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-33, 72-46, 102-71

Παναθηναϊκός: Μάριτς 16, Περπέρογλου 8, Λόγκαν 9, Σάτο 8, Π. Καλάθης 13, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας 6, Ν. Καλάθης 3, Σμιθ 11, Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 14.
Κολοσσός Ρόδου: Λιακόπουλος, Χάτεν 17, Καλαϊτζής 2, Πάνος 4, Γεωργαλλής 6, Ασημακόπουλος 5, Μπόικιν 2, Χαρίσης 13, Τσάμης 13, Χόπσον 9, Κομποδιέτας, Αυγενικός.

Pοή στη κατηγορία: Αθλητικά
Βρήκε τη μητέρα της μετά από 69 χρόνια! (βίντεο)14:25Η “απόλυτη” Πάβλοβα από τον Βασίλη Καλλίδη (βίντεο)14:12Σχεδόν αμετάβλητη η τιμή για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι13:59Στις Βρυξέλλες η Μέι για τη συμφωνία του Brexit13:47Η συγκλονιστική κατάθεση του Λεμπιδάκη για τις 186 μέρες της ομηρίας του13:34Αυτή θα είναι η πρόεδρος της επιτροπής της 69ης Μπερλινάλε13:21Παυλόπουλος από τα Καλάβρυτα: Δεν ξεχνάμε – Ποτέ ξανά13:00MRB: “Ψαλιδίζεται” η διαφορά ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ12:54Έτινγκερ για Brexit: “Ναι” σε διευκρινίσεις, “όχι” σε περαιτέρω διαπραγματεύσεις12:41“Τριγμοί” στην Ένωση Κεντρώων από τις δηλώσεις Σαρίδη για τον προϋπολογισμό12:27Ολυμπιακός: έτοιμος για τον “τελικό” με τη Μίλαν12:15“Βόμβα” Καμμένου: Παραιτούμαι εάν ψηφιστεί από τη Βουλή της ΠΓΔΜ η Συμφωνία των Πρεσπών12:00ΠΑΟΚ: Θέλει νίκη και… χείρα βοηθείας από την Τσέλσι11:50Νεκρός διαδηλωτής στα “Κίτρινα Γιλέκα”11:37Κοτζιάς: “πεθαμένος” πολιτικά ο Καμμένος και το κόμμα του11:24Ο Ορέστης Τσανγκ στo “Πρωινό” για τους συμπαίκτες του στο Nomads11:12Τούρκος Υπουργός Ενέργειας: Προσευχηθείτε να βρούμε φυσικό αέριο στη Μεσόγειο10:57Επέλαση του χιονιά – “Μαγευτικές” εικόνες10:44Ποιοι κινδυνεύουν με έμφραγμα την παραμονή των Χριστουγέννων10:31Πλειστηριασμοί... “χωρίς έλεος”10:19
00:00:17Τυφλός οπαδός της Λίβερπουλ πανηγύρισε για το γκολ του ΣαλάχΧθες 12:54
00:00:24
Νίκη πρωτιάς για την ΑΕΚ στο Basketball Champions LeagueΧθες 14:14
00:01:26
Ποιοι πήραν το εισιτήριο για τους “16” του Champions LeagueΧθες 14:14
00:01:26
Στρασβούργο: Η στιγμή που χιλιάδες θεατές τραγουδούν τoν εθνικό ύμνο στη μνήμη των θυμάτωνΧθες 09:44
00:01:39
Οπαδός της Ρίβερ Πλέιτ έκανε πρόταση γάμου μετά την κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες 10-12-2018 19:06
00:01:43
Επεισόδια μετά την κατάκτηση του Copa Libertadores από την Ρίβερ Πλέιτ10-12-2018 14:04
00:00:32
Eπίθεση χούλιγκανς σε σύνδεσμο φιλάθλων του Ολυμπιακού στον Ασπρόπυργο10-12-2018 08:35
00:01:02
Δεύτερη σερί νίκη για την ΑΕΚ – «Λύτρωση» στο 90΄ για τον Αστέρα09-12-2018 15:27