LATEST NEWS

Αθλητικά /ΜπάσκετΔημοσίευση: 26 Απριλίου 2012 14:46

Α1: Άνετα το 2-0 οι "αιώνιοι"

Έχοντας προφανώς μάθει από τα λάθη του πρώτου αγώνα, ο Ολυμπιακός νίκησε σαφώς ευκολότερα τον Πανιώνιο με 90-65 στο δεύτερο παιχνίδι της μεταξύ τους ημιτελικής σειράς για την Α1 μπάσκετ και έκανε το 2-0, δείχνοντας ακόμη πιο έτοιμος για τη μεγάλη πρόκληση της Κωνσταντινούπολης.Σε ρυθμούς παρόμοιους με εκείνους του πρώτου ματς ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 κόντρα στον Κολοσσό, επικρατώντας με 102-71.

Το ματς «μύρισε» από την αρχή, όταν ο Ολυμπιακός έπιασε τον αντίπαλό του από το λαιμό και με 6,5 λεπτά αγώνα είχε φτάσει στο 19-0 (!), ενώ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +21 (27-6). Ο φρενήρης ρυθμός δεν συνεχίστηκε, αφού άλλαξαν τα πρόσωπα, όμως η διαφορά παρέμεινε σταθερά πάνω από τους 20 με εξαίρεση το σκορ ημιχρόνου, με το… χάσμα μεταξύ των δύο ομάδων να βρίσκεται στους 19 πόντους.

Χαλαρότερος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έδωσε στον Πανιώνιο λαβή για να κάνει λίγο παραπάνω το παιχνίδι του, αλλά ήταν φανερό πως ήδη οι Νεοσμυρνιώτες σχεδίαζαν στο μυαλό τους το τρίτο παιχνίδι, αφού το 2-0 ήταν δεδομένο. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς την ίδια ώρα πειραματιζόταν με πρόσωπα και τακτικές, έχοντας κι αυτός με τη σειρά του στο μυαλό του τη Μπαρτσελόνα. Αναμενόμενο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο να λάβει διαδικαστικό χαρακτήρα και στο τέλος ο Ολυμπιακός να κάνει με το εμφατικό 90-65 το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 27-6, 49-30, 73-48, 90-65

Ολυμπιακός: Χάιντς 9, Λο 3, Άντις 8, Σπανούλης 21, Βασιλόπουλος 4, Ντόρσεϊ 4, Κέσελ 8, Γκετσεβίτσιους 10, Γλυνιαδάκης 7, Πρίντεζης 7, Μάντζαρης 3, Σλούκας 6
Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 3, Κις 13, Αθανασούλας 4, Ντίμπλερ 10, Μπατής, Καββαδάς 1, Ιωάννου 7, Σαρικόπουλος 8, Νάτζφεϊ 13, Παραγιός 3, Μπάρλος 3.

Παναθηναϊκός-Κολοσσός 102-71

Εύκολη ήταν και η δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Οι «πράσινοι» σε ρυθμούς παρόμοιους με εκείνους του πρώτου ματς έκαναν το 2-0 κόντρα στους Ροδίτες, επικρατώντας με 102-71 χωρίς να απειληθούν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από το σύνολο του Βασίλη Φραγκιά.

Χαλαρό το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που έφτασαν εύκολα σε διψήφια διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους οκτώ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Με όπλα τους την άμυνα και τα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς στο +18 στο ημίχρονο και στο +30 στο τρίτο δεκάλεπτο, με την τέταρτη περίοδο να λαμβάνει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 34 πόντους, με τον Πατ Καλάθη να βάζει τη σφραγίδα του στο νέο σπάσιμο της κατοστάρας και τον Παναθηναϊκό να κάνει άνετα το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-33, 72-46, 102-71

Παναθηναϊκός: Μάριτς 16, Περπέρογλου 8, Λόγκαν 9, Σάτο 8, Π. Καλάθης 13, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας 6, Ν. Καλάθης 3, Σμιθ 11, Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 14.
Κολοσσός Ρόδου: Λιακόπουλος, Χάτεν 17, Καλαϊτζής 2, Πάνος 4, Γεωργαλλής 6, Ασημακόπουλος 5, Μπόικιν 2, Χαρίσης 13, Τσάμης 13, Χόπσον 9, Κομποδιέτας, Αυγενικός.

Pοή στη κατηγορία: Αθλητικά
Πήγε να μπει στο σπίτι του από το μπαλκόνι και… έπεσε από ύψος 8 μέτρων (εικόνες)10:55Στάση εργασίας στον ΗΣΑΠ10:41Καθιστική διαμαρτυρία στην Βουλή από καθαρίστριες του Δρομοκαΐτειου (εικόνες)10:28Ζώδια: Οι προβλέψεις της Τετάρτης10:14Τραγωδία: Επτά προσφυγόπουλα κάηκαν ζωντανά μέσα στο σπίτι τους (βίντεο)10:01Κτηνωδία: Πέταξαν σε γκρεμό τρία τσουβάλια με κουτάβια (βίντεο)09:47Εντυπωσιακές εικόνες από όλον τον κόσμο με την υπερσελήνη του Φεβρουαρίου09:34Προσφυγή του Ολυμπιακού στο ΑΣΕΑΔ για το -609:20Λίντσαραν και έκαψαν ζωντανούς δύο νέους στην Γουατεμάλα (σκληρές εικόνες)09:07Ενστάσεις των δανειστών στην πρόταση της Κυβέρνησης για την α’ κατοικία08:53Ισόβια στη χήρα και τον εραστή της για τη δολοφονία του καρδιολόγου08:40Άνοιξε η εφαρμογή για την υποβολή του “Πόθεν Έσχες”08:26Σοκ: αξιωματούχος της ΕΕ καταδικάστηκε για βιασμό μέσα στο κτήριο της Κομισιόν08:13Νέος εμπρησμός σε ΑΤΜ στην Θεσσαλονίκη (βίντεο)08:00Επίδομα παιδιού: πότε πληρώνεται η α΄ δόση07:48Πρόβλημα στην καρδιά ο Κεντίρα07:34Νέα αποχώρηση από το κόμμα των Εργατικών στην Βρετανία07:21Μαχαίρωσαν Αμερικανό ναύτη στην Κρήτη07:07Επικοινωνία Σάλιβαν με Κατρούγκαλο και Ζάεφ06:54Βίντεο: Καρέ καρέ η επίθεση ανηλίκων σε γυναίκα για να της αρπάξουν την τσάντα06:40
00:01:07Ήττα της Τσέλσι από την Μάντσεστερ ΓιουνάιτεντΧθες 14:13
00:01:07
Πρώτος με διαφορά 9 βαθμών παρέμεινε ο ΠΑΟΚΧθες 14:13
00:01:08
Θρήνος στην κηδεία του 17χρονου ποδοσφαιριστή που προδόθηκε από την καρδιά του 18-02-2019 20:23
00:05:04
Έτσι έπεσε το μοιραίο αεροπλάνο που μετέφερε τον Εμιλιάνο Σάλα18-02-2019 16:15
00:01:21
Η ΑΕΚ πήρε το Διηπειρωτικό, ο ΠΑΟ κέρδισε το Κύπελλο Ελλάδας18-02-2019 13:59
00:01:15
Ο Ολυμπιακός συνέτριψε την ΑΕΚ, αλλά «έχασε» τον Χριστοδουλόπουλο18-02-2019 13:58
00:01:53
All Star Game: Ρεκόρ Αντετοκούνμπο παρά την ήττα της Team Giannis18-02-2019 20:43
00:02:01
Άννα Κορακάκη: θέλω το χρυσό μετάλλιο και στους Ολυμπιακούς του 2020!17-02-2019 20:47
00:01:45
Το νέο αστέρι της Ρόμα και η.. άτακτη μαμά του, που “ανάβει φωτιές”16-02-2019 21:04
00:01:19
“Ψυχρολουσία” στο φινάλε για τον Ολυμπιακό κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου15-02-2019 20:56