Βραζιλία-Ελβετία: 1-1

Δημοσίευση: 17 Ιουνίου 2018 23:00

“Σκόνταψε” η Βραζιλία απέναντι στους Ελβετούς

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία έχουν οι Βραζιλιάνοι. Σκληροτράχηλοι οι Ελβετοί, κοίταξαν στα μάτια τους πανίσχυρους αντιπάλους τους.

Η Βραζιλία έμεινε στο 1-1 με την Ελβετία στο Ροστόφ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου, αν και προηγήθηκε με τον Κουτίνιο στο 20΄. Το γκολ της ισοφάρισης για τους Ευρωπαίους σημείωσε στο 50΄ ο Ζούμπερ.

Η πρώτη πολύ κακή διαιτησία του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου “σημάδεψε” την αναμέτρηση. Ο Μεξικανός, Σέζαρ Ράμος, δεν είδε το πεντακάθαρο φάουλ του σκόρερ των Ελβετών, ενώ αργότερα δεν υπέδειξε το πέναλτι στην ανατροπή του Γκαμπριέλ Ζεσούς. Δύο φάσεις που εάν είχαν υποδειχθεί (άραγε τι έγινε με το VAR;) η εικόνα του αγώνα θα ήταν εντελώς διαφορετική, αν και η Βραζιλία δεν ήταν ιδιαίτερα καλή, κυρίως στη μεσαία γραμμή, ενώ αρκετοί παίκτες της έδειξαν σημάδια κούρασης.

Το πρώτο 45λεπτο “σημαδεύτηκε” από το πανέμορφο γκολ του Φιλίπε Κουτίνιο, με το οποίο η Βραζιλία προηγήθηκε 1-0. Το τέρμα του άσου της Μπαρτσελόνα συγακταλέγεται στα πιο όμορφα που έχουν επιτευχθεί έως τώρα, μαζί με το φάουλ του Ρονάλντο (3-3 με την Ισπανία) και το βολέ του Νάτσο, στο ίδιο ματς.

AP - ΜΟΥΝΤΙΑΛ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΥΤΙΝΙΟ

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, που, όμως, δεν θα έπρεπε να μετρήσει! Οι Ελβετοί στο 50΄ έφτασαν στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Ζούμπερ, ωστόσο, ο σκόρερ για να βρεθεί αμαρκάριστος στην καρδιά της μικρής περιοχής έσπρωξε καθαρά τον Μιράντα, μπροστά στα μάτια του διαιτητή Ράμος, ο οποίος …έκλεισε τα μάτια του στην παράβαση και έδειξε σέντρα (1-1).

AP - ΜΟΥΝΤΙΑΛ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ

Η Βραζιλία ζήτησε πέναλτι στο 73΄ σε ανατροπή του Ζεσούς από τον Ακάνζι, με το ριπλέι να δικαιώνει τον στράικερ της Μάντσεστερ Σίτι και τον διαιτητή Ράμος και πάλι - αν και ήταν κοντά στην φάση - να μην βλέπει παράβαση! Στα τελευταία λεπτά η Βραζιλία έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πάρει το ματς. Αρχικά στο 90΄ με τον Ζόμερ να διώχνει σωτήρια την κεφαλιά του Φιρμίνο, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μιράντα αστόχησε από το σημείο του πέναλτι!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Κασεμίρο (60΄ Φερναντίνιο), Ζεσούς (79΄ Φιρμίνο), Νεϊμάρ, Κουτίνιο, Μαρσέλο, Ντανίλο, Παουλίνιο (67΄ Ρενάτο Αουγκούστο), Γουίλιαν.

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Σόμερ, Λιχτστάινερ (87΄ Λανγκ), Ακάνζι, Σεφέροβιτς (80΄ Εμπολό), Τσάκα, Μπεχράμι (71΄ Ζακαρία), Ροντρίγκες, Ζούμπερ, Τζεμάιλι, Σάερ, Τσακίρι.

Pοή στη κατηγορία: Αθλητικά
Πύρινος εφιάλτης στην Κινέτα (εικόνες)14:35“Χρυσές” δουλειές κάνουν οι καντίνες στην άμμο (βίντεο)14:34Παράταση για τις φορολογικές δηλώσεις ζητά το ΟΕΕ14:21Καμίνης: συνειδητή επιλογή της κυβέρνησης η ανοχή στην ανομία14:08Φυλάκισαν λάθος άνδρα επειδή είχε “ίδιο χρώμα δέρματος” με τον δράστη13:55Τζένιφερ Άνιστον και Μπραντ Πιτ ξανά μαζί;13:42Κλήρωση Champions League: οι αντίπαλοι ΑΕΚ και ΠΑΟΚ13:29Φωτιά στην δυτική Αττική: “στις φλόγες” τα Γεράνεια Όρη13:15Διακοπές, εθελοντισμός και… φροντίδα ζώων (βίντεο) 13:01Παυλόπουλος: η κράτηση των δύο Ελλήνων στρατιωτικών πλήττει την Τουρκία12:48Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ για τοπικές καταιγίδες, χαλάζι και ισχυρούς ανέμους12:35“Καμπανάκι” από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για τον εκβιασμό “sextortion scam”12:30Κλείνει η Πειραιώς για μία εβδομάδα12:17Σταμάτης Κραουνάκης στον ΑΝΤ1: κάποιοι γ@#@# τα εργάκια στην Επίδαυρο (βίντεο)12:05Πυροσβέστης έσωσε 15χρονο από φλεγόμενο σπίτι11:51Αποκλειστικά πλάνα από την πρώτη δημόσια εμφάνιση Τσιμιτσέλη – Γερονικολού (βίντεο)11:39Στην Αθήνα για λογαριασμό του Ολυμπιακού ο Αξέλ Τουπάν11:26Κορυφώνεται η έξοδος των εκδρομέων του Ιουλίου11:13Ζώδια: οι προβλέψεις της Δευτέρας11:01Πολιτική η κηδεία του Μάνου Ελευθερίου10:48
00:04:46
Βασίλης Τσανταρλιώτης: ο Θεσσαλονικιός για …ρεκόρ Γκίνες στην κωπηλασία19-07-2018 10:44
00:01:46
Η φιέστα των “τρικολόρ” για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου17-07-2018 20:55