LATEST NEWS

Αθλητικά /ΠοδόσφαιροΔημοσίευση: 11 Φεβρουαρίου 2019 21:17

Τρίποντο με “τριάρα” εκτός έδρας για τον Άρη

Μακράν καλύτεροι οι Θεσσαλονικείς «έσβησαν» τον Αστέρα στην Τρίπολη και συνεχίζουν ακάθεκτοι με στόχο την Ευρώπη.

Η επιστροφή του Σάββα Παντελίδη στην Τρίπολη αποδείχθηκε οδυνηρή για την πρώην ομάδα του και άκρως... γούρικη για την τωρινή. Ο Έλληνας τεχνικός είδε τον Άρη να περνά... αέρα με 3-0 επί του Αστέρα, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 20ής αγωνιστικής της Super League.

Οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς προηγήθηκαν με τον Λάρσον στο 9΄ και στο 23΄ ο Ντιγκινί έβαλε τα θεμέλια για το «τρίποντο». Πριν τελειώσει το πρώτο μέρος (45΄+1) ο Γκαρσία «σφράγισε» τη νίκη των «κιτρίνων».

Όπως σημειώνει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, η λέξη νίκη για τον Αστέρα στην έδρα του είναι άγνωστη εδώ και δύο μήνες. Συγκεκριμένα οι Αρκάδες επικράτησαν στις 15 Δεκεμβρίου με 2-1 του ΟΦΗ κι έκτοτε έχουν υποστεί τρεις ήττες από ΠΑΟΚ (0-3), Ολυμπιακό (0-2) και Άρη (0-3).

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου, αν και προερχόταν από δύο σερί νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, επί των Απόλλωνα και Εργοτέλη αντίστοιχα, δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά την «ψυχρολουσία» που δέχτηκε στα πρώτα 23 λεπτά. Παρέμεινε στους 21 βαθμούς και σαφώς δεν είναι σε καμία περίπτωση εξασφαλισμένο το μέλλον της στην κατηγορία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΑΡΗΣ

Σε ένα ακόμη ματς η άμυνα του Άρη δούλεψε... ρολόι. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έχει δεχτεί μόλις ένα γκολ στα 6 τελευταία ματς (με τον Λεβαδειακό), ενώ παρότι στο διάστημα αυτό είχε πετύχει μόλις 3 τέρματα, σήμερα ήταν σαφώς πιο αποδοτική και σκόραρε τρεις φορές. Η ευρεία νίκη στο «Θόδωρος Κολοκοτρώνης» σταθεροποίησε τον Άρη στην 5η θέση και 10 αγωνιστικές πριν το φινάλε έχει τον πρώτο λόγο για την έξοδο στοEuropa League της νέας περιόδου (βρίσκεται στο +4 από τον έκτο Παναθηναϊκό).

Η «σεμνή τελετή» είχε ολοκληρωθεί από το πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι σε τέσσερις τελικές προσπάθειες που επιχείρησαν πέτυχαν 3 γκολ! Ο Λάρσον με το πρώτο του γκολ στην Super League άνοιξε το σκορ στο 9΄, στο 23΄ ο Ντιγκινί έμεινε όρθιος στην περιοχή και πλάσαρε τον Παπαδόπουλο (23΄), ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Γκαρσία με κεφαλιά «έγραψε» το 3-0.

Το β΄ μέρος στο «Θόδωρος Κολοκοτρώνης» είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για να ένα γρήγορο γκολ, προκειμένου να κυνηγήσουν το θαύμα, αλλά η άριστα στημένη άμυνα του Άρη δεν τους το επέτρεψε. Ο Μανιάς λίγο πριν το 80ό λεπτό βρήκε τετα-α-τετ με τον Κουέστα, αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ του Άρη στην κορυφαία ευκαιρία των γηπεδούχων στην επανάληψη.

Διαιτητής: Βαγγέλης Μανούχος

Κίτρινες: Κώτσιρας, Καλτσάς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Ορτέγκα (46΄ Αραβίδης), Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Βλάχος, Καλτσάς (85΄ Δουβίκας), Ρόλε, Φερνάντεζ (70΄ Τσιλιανίδης), Μανιάς.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Δεληζήσης, Μπάσα (57΄ Ματίγια), Ντιγκινό, Τόνσο (84΄ Βέλεθ), Λάρσον (74΄ Φετφατζίδης), Γκαρσία, Τζανακάκης, Σιώπης, Κορχούτ, Ρόουζ.

Pοή στη κατηγορία: Αθλητικά
ΝΔ: Ο Τσίπρας οφείλει πειστικές απαντήσεις για την υπόθεση Πολάκη13:14Μέλη της ΠΟΕΔΗΝ ζητούν 270.000 ευρώ από τον Πολάκη13:12Πήγαν για… ψάρεμα με ζελατοδυναμίτιδα και πυροκροτητές (εικόνες)13:00Για τη νίκη “γοήτρου” η Εθνική κόντρα στην Γεωργία με... φόντο την κλήρωση στο Παγκόσμιο12:47Νέα “βόμβα” Τσαβούσογλου: δεν θα επιτρέψουμε να γίνει κάτι στη Μεσόγειο χωρίς την Τουρκία12:34“The 2Night Show”: η συγκινητική ιστορία του Γιώργου Αγγελάκη (βίντεο)12:20Επανεξετάζουν τις άδειες για τα πανύψηλα κτήρια που “απειλούν” την Ακρόπολη12:08Εισβολή μελών της ΠΟΕ-ΟΤΑ στο Υπουργείο Οικονομικών11:55Τσακαλώτος: πιθανή η συναίνεση με την ΝΔ για τα πλεονάσματα11:42Βίντεο σοκ: Η στιγμή που χιονοστιβάδα “θάβει” σκιέρ στο Κραν Μοντανά11:28Συναγερμός απο πυροβολισμούς στο Μόναχο11:15“Το Πρωινό”: αποκλειστικό ρεπορτάζ για την... σχέση του Κωνσταντίνου Αργυρού με την Ηλιάνα Παπαγεωργίου (βίντεο)11:03“Μάχη” για την πρόκριση στο Κίεβο ο Ολυμπιακός10:49Ζώδια: οι προβλέψεις της Πέμπτης10:36Δεκάδες νεκροί από έκρηξη και φωτιά σε πολυκατοικία (εικόνες)10:24Λάρισα: Βρέφος ξεψύχησε ξαφνικά στην αγκαλιά της μητέρας του10:11Νέα σύσκεψη στο Μαξίμου με τραπεζίτες για την πρώτη κατοικία09:57Τριαντάφυλλη Μπουτεράκου στο “The 2Night Show”: έκανα μήνυση στους γονείς μου, ζητώντας ηθική αποκατάσταση (βίντεο)09:43Σάλος με το σκηνοθετημένο τροχαίο στην Καλαμάτα (βίντεο)09:30“Ωκεανίς”: Το νέο κύμα κακοκαιρίας που θα “σαρώσει” την χώρα 09:16
00:01:08
Θρήνος στην κηδεία του 17χρονου ποδοσφαιριστή που προδόθηκε από την καρδιά του 18-02-2019 20:23
00:05:04
Έτσι έπεσε το μοιραίο αεροπλάνο που μετέφερε τον Εμιλιάνο Σάλα18-02-2019 16:15
00:01:21
Η ΑΕΚ πήρε το Διηπειρωτικό, ο ΠΑΟ κέρδισε το Κύπελλο Ελλάδας18-02-2019 13:59
00:01:15
Ο Ολυμπιακός συνέτριψε την ΑΕΚ, αλλά «έχασε» τον Χριστοδουλόπουλο18-02-2019 13:58
00:01:53
All Star Game: Ρεκόρ Αντετοκούνμπο παρά την ήττα της Team Giannis18-02-2019 20:43
00:02:01
Άννα Κορακάκη: θέλω το χρυσό μετάλλιο και στους Ολυμπιακούς του 2020!17-02-2019 20:47